ÚvodKultúraMaťo Ďurinda chystá koncertné turné s prekvapením

Maťo Ďurinda chystá koncertné turné s prekvapením

Maťo Ďurinda, spevák zo skupiny Tublatanka, koncertoval na Cibula festivale v Holíči a svojou hudbou si získal celé publikum, ktoré rozospieval a roztancoval. Po svojom koncerte sa s nami podelil aj o svoje pocity a najbližšie plány.

Aké sú Vaše pocity, keď ste sem prišli po prvýkrát?
Teším sa, že nás usporiadatelia zavolali. Pocity sme mali vynikajúce. Všetko profesionálne. Musím povedať, že publikum bolo výborné. Zostavili sme program tak, aby ľudia, ktorí nás uvidia v tejto oblasti po prvýkrát, aby dostali prierez našej tvorby, ktorú sme vytvorili. Vybrali sme najvhodnejšie a možno najlepšie pesničky a pridali sme aj novú pesničku Dobrí priatelia, ktorá je z nášho nového albumu Uprostred chaosu. Videl som, že reakcia na všetky piesne bola veľmi dobrá. Ľudia s nami odspievali celý koncert a tešili sa z každej piesne a reagovali od prvej až po poslednú a za to im veľmi pekne ďakujem. Boli výborní.

Zostávate na celý program, alebo máte už niečo iné v pláne?
Ešte chvíľočku sa pozriem ako hrajú kapely aj po nás. Či je dobrý zvuk, lebo keď ste na pódiu úplne nepočujete zvuk v okolí. Pozriem sa aká je nálada, ale myslím, že výborná.

Je tu niekto koho ste chceli počuť, stretnúť?
Stretli sme tu Igora Timka, nášho kamaráta z No Name aj s celou kapelou, s ním sme sa pobavili pred koncertom trochu o politike a trochu o kultúru na Slovensku a v Čechách. Kultúra ako keby mala väčšiu podporu v Českej republike ako keby si svoju kultúru viacej vážili a to už pozorujeme veľmi dlhé obdobie. Česká republika si svojich umelcov váži, dáva im príležitosti, a preto veľa ľudí chodí na koncerty a podporujú vlastnú kultúru. Na Slovensku je to trošku zabrzdené a horšie ako v Českej republike.

Aké máte plány do budúcnosti?
Na jeseň hráme veľké turné 40 rokov Tublatanky. Turné sa volá Tublatanka – Dobrí priatelia Tour 2023 a je k 40. výročiu vzniku Tublatanky.

Bude aj niečím výnimočné toto turné?
Výnimočné bude tým, že chystáme jednu z najlepších aparatúr v Česko-Slovensku a špeciálne pripravené prekvapenia pre ľudí. Pôjde o špeciálnu svetelnú šou, ktorú si zostavíme a klavír budem mať na výťahu. Priznám sa, že sa veľmi teším. Klavír príde zo zeme a vytiahne sa do určitej výšky a tam zahrám pieseň Dnes mám rande so svojím mestom.

Ako vznikala skladba Dobrí priatelia?
Dobrí priatelia vznikala tak, že som sedel za klavírom a prehrával som si niekoľko akordov a páčilo sa mi ich spojenie a vycítil som melódiu Dobrí priatelia. Začalo to refrénom a v ten istý deň som vymyslel k piesni slohy. Po muzike náš dvorný textár Martin Sarvaš spravil k nej text. Ten sme tvarovali tak, aby bol fakt dobrý. Povedal som, že to chcem spraviť štýlom ako keď sa stretnú starí dobrí priatelia a bavia sa o svojich zážitkoch, príhodách, o svojich bývalých láskach, ktoré prežili. Príbeh je o dobrých priateľoch, ktorí spolu spomínajú na staré dobré aj zlé časy a ťahajú to spolu už roky.

TEXT a FOTO: lea

Zdieľam

Komentáre 0

Ľutujeme, formulár komentárov je momentálne zatvorený.