ÚvodHistóriaHistorická diskusia a odkaz pre dnešok

Historická diskusia a odkaz pre dnešok

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika v spolupráci s partnermi organizuje 7. marca v Bratislave diskusný večer, ktorý sa koná pri výročí Víťazného februára 1948. Či bol víťazný alebo nie, je ťažko povedať. Je považovaný za náročné obdobie pre slobodu a demokraciu počas ďalších štyroch desaťročí.

Historická prednáška sa koná symbolicky v deň narodenia 1. československého prezidenta, humanistu a filozofa Tomáša Garrigue Masaryka, ktorý stál pri zrode československej demokracie. Vrámci programu budú premietať film Osudy Jaroslava Faboka: Čo mi dalo väzenie. Jaroslav Fabok ako tajomník bojoval proti obom totalitám 20. storočia. Komunisti ho uväznili v čase Víťazného februára. Pôvodne dostal trest smrti,ktorý zmenenili na doživotie. Vo väzení strávil šestnásť rokov a patrí medzi najdlhšie väznených počas režim. Po vzhliadnutí textu sa moderovania diskusie ujmú Soňa Gyarfašová a Tomáš Mrva. Tí budú postupne udeľovať slovo svojim hosťom. Medzi nich patrí pamätníčka prvej Československej republiky aj oboch totalít Eva Mosnáková. Poznamenaná je smutnou históriou jej rodiny. Mosnákovej manžel Vladimír Mosnák prežil počas vojny Mauthausen a skončil v 50.rokoch v Jáchymove. Touto udalosťou je pani Mosnáková poznačená, a preto dodnes pôsobí ako aktivistka vo veciach verejných. Ďalším hosťom je politológ a publicista Tomáš Zálešák, ktorého témou je totalitarizmus. Okrem toho je aj autorom knihy o totalitarizme Diablova práca. Posledným hosťom je historik Jerguš Sivoš.

Diskusia nám ukazuje na našu históriu ale aj súčasnú dobu a jej dôsledky. Mali by sme si byť vedomí našich krokov a toho, čo to prinesie pre ďalšie generácie. Aký odkaz po sebe zanecháme?

text: Lenka Meravá

foto: Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika

Zdieľam

Komentáre 0

Ľutujeme, formulár komentárov je momentálne zatvorený.