ÚvodKultúraCeleste Buckingham: Môj nový album je pozitívnejší a je na ňom viac rytmických skladieb

Celeste Buckingham: Môj nový album je pozitívnejší a je na ňom viac rytmických skladieb

Celeste Buckingham je úspešná speváčka, herečka a filantropka. Kde čerpá inšpiráciu a čo prezradila o knihe, ktorú píše? Nielen to sa dozviete v tomto rozhovore.

Od vydania vašej debutovej skladby Run Run Run ubehlo už 10 rokov. Aké boli vaše začiatky v hudobnom biznise?

Zaujímavé. Ja som mala to šťastie, že som na začiatku raketovo vystrelila vďaka jednej konkrétnej pesničke a potom som si vybudovala jedenásťročnú kariéru. Bolo to veľmi pestré a veľmi rýchle, ale zároveň som mala veľké šťastie, že som mala veľa príležitostí hrať veľa koncertov pre fanúšikov, veľa pracovných príležitostí a mala som aj šancu ísť do zahraničia.

Pred pár dňami vyšiel váš nový album s názvom Life. Čím sa líši od vašich predchádzajúcich nahrávok?

Mám pocit, že je určite všeobecne pozitívnejší a je tam viac rytmických skladieb. Najhlavnejší rozdiel ale je to, že sme 90 % tohto albumu nahrávali na diaľku. Ja som nahrávala u seba na Madeire, môj kolega producent nahrával na Slovensku.

Čo vás inšpiruje pri tvorení hudby?

Vždy ma inšpirovali medziľudské vzťahy. Nielen kamarátstva, rodinné vzťahy a láska, ale aj vzťahy so spoločnosťou.

Takmer od začiatku kariéry vystupujete s kapelou King Shaolin. Aká je spolupráca s ňou?

Spolupráca s nimi je skvelá. Keďže spolu hráme už dlho, sú pre mňa ako rodina. Vždy si navzájom poradíme a pomôžeme. To sa týka nielen tvorby, ale aj živých vystúpení. Neviem, čo by som bez nich robila. Sú úžasní.

Žila ste už na mnohých rôznych miestach. Kde sa vám páčilo najviac?

Mám veľa obľúbených miest. Napríklad keď som bola v Tokiu točiť klip, tak to bol veľký zážitok. Mám veľmi rada Prahu a obľúbila som si aj Madeiru. Na Slovensku mám rada Liptov a naše krásne Tatry. Ale ak si mám vybrať to najobľúbenejšie miesto, je to Madeira.

Ste známa aj vďaka vašim filantropickým aktivitám. Čomu sa v tomto smere momentálne venujete?

Teraz som trošku zabrzdila. Prednedávnom sme hrali charitatívny koncert na území Slovenska pre postihnutých mladých ľudí. Som aj súčasťou programu vzdelávania pre Ligu pre duševné zdravie, ktorá sa snaží vysvetľovať a ukazovať ľuďom, že venovať sa svojmu psychickému zdraviu by nemalo byť stigmou, práve naopak. Okrem toho už dlhšiu dobu robím na projekte pre rómskych znevýhodnených mladých ľudí.

Vráťme sa ešte k vášmu novému albumu. Aké je jeho posolstvo?

Album má ukázať, že všetko, čo sa nám v živote stane, je na niečo dobré. A ak sa na tom nedá nájsť ani kvapka toho dobrého, vždy je možné sa z toho aspoň poučiť.

Koncertujete po celom svete. Je nejaký rozdiel medzi koncertmi v Európe a Amerike?

Určite. Sú tam viaceré rozdiely. Ten základ je v podstate rovnaký, ale publiká a reakcie na hudbu sú iné. Väčšinu času spievam po anglicky, takže ten hlavný rozdiel je, že keď spievam v Amerike, tak môjmu textu rozumie 99 % publika. Na Slovensku to môže byť tak 50 alebo 40 %.

Líši sa nejako hudobné prostredie tu a v Amerike?

Áno. V Amerike je pestrejšie a širšie. Pohybuje sa tam viac muzikantov z rôznych žánrov a je tam pre nich na trhu aj dostatok priestoru. Je tam ale aj omnoho väčšia konkurencia, pretože je tam veľmi veľa talentovaných ľudí.

Aké sú vaše ďalšie plány?

Najbližšie sa chystáme propagovať skladby z nového albumu v zahraničí. Niekoľko rokov sme sa tomu nevenovali, a tak sa teraz k tomu vraciame. Plánujeme propagáciu v USA, v Portugalsku a v niekoľkých ďalších krajinách a uvidíme, kde sa album uchytí.

Aké knihy, filmy a hudbu máte rada?

Najradšej čítam dejepisné knihy, nezáleží na tom, či sa jedná o popis skutočných udalostí alebo fikciu. Zaujíma ma skrátka všetko, čo sa týka dejepisu.

Z filmov mám najradšej Vykúpenie z väznice Shawshank. Film je natočený na motívy krátkeho príbehu, ktorý napísal Stephen King, a je o mužovi, ktorý je neprávom odsúdený za vraždu svojej manželky.

Pokiaľ ide o hudbu, počúvam viac-menej všetko. Hip-hop, rock, metal aj pop. Momentálne počúvám vinyly od umelcov z 40.,50. a 60. rokov – napríklad od Billie Holiday, Arethy Franklin, Milesa Davisa a Franka Sinatru. Mám teraz také obdobie. Ale to sa každých pár mesiacov mení. Pred tromi mesiacmi som zas počúvala Queen.

Píšete svoju prvú knihu. Môžete o nej niečo prezradiť?

Áno. Je to historický román, ktorý sa odohráva v 17. storočí vo Francúzsku. Samotný príbeh je fiktívny, ale vystupujú v ňom aj skutočné historické osobnosti. Pretože v texte často používam francúzske slovíčka, musela som si trošku osviežiť francúzštinu. Bavilo ma aj robiť si rešerše. Musela som si napríklad zistiť, ako sa ľudia vtedy obliekali a naučiť sa aj presné názvy toho oblečenia. Googlila som si aj to, či hrad, ktorý chcem dať do príbehu, v tom období stál a ako vtedy vyzeral. Načrtla som si kompletnú časovú osu, aby som neurobila chybu vo veku postáv ani v udalostiach, ktoré sa skutočne stali. Teraz už sa venujem len samotnému písaniu, ktoré ma veľmi baví.

autor Janka Mišúno

Photo credit: © Ján Vlk – Dreamwolf Arts Photography 2022 www.dreamwolf.sk

Zdieľam

Komentáre 0

Ľutujeme, formulár komentárov je momentálne zatvorený.