ÚvodKultúraMajáles v Bratislave 2023

Majáles v Bratislave 2023

Na Tyršovom námestí v Bratislave sa počas dní 5. a 6. mája konal mestský open air festival Bratislavský majáles. Festival organizuje rovnomenné občianske združenie v spolupráci s hlavným mestom SR Bratislava, mestskými organizáciami a reklamnými, ako aj mediálnymi partnermi. Počas dvoch dní čakal na návštevníkov bohatý program nielen v podaní hudobnej scény, ale aj predstaveniami pre deti či príjemnej street food zóny.

„Vyberali sme viac – menej tak ako po minulé roky. Je to na jednu stranu žičlivé prostredie, ale  na druhej strane veľmi náročné. Musia tu byť kapely, ktoré dokážu hrať veľmi dobre life a majú prirodzený kontakt s publikom. Druhým princípom je, že od prvého ročníka, ide o mestský festival, ktorý sa koná v centre mesta pri Dunaji. Ako lokál patrioti máme radi Bratislavu, a tak prirodzene dávame hlavný priestor domácim bratislavským kapelám, a to sa odzrkadľuje v zostave headlinerov. Tradičnými stálicami, ktoré ani tento rok nechýbali na festivale sú Hex, Para, Billi Barman. Sme radi, že sa po troch rokoch vrátila na festival Jana Kirschner. Dolný line up zastupovali skupiny zo súčasnej slovenskej indi – scény, medzi ktoré patria Kruhý Simon, raper Tono Suchota, Zlokot, či Korben Dallas,“ uviedol v krátkosti  program Milan Vajda, zodpovedný za komunikáciu a marketing podujatia.

V rámci celého festivalu sa okrem atmosféry tešil na krst nového albumu Hex, ktorý tento rok bol netradičný. „Krst je jedinečný tým, že jeho súčasťou bude niekoľko tisíc divákov,“ uviedol Milan Vajda.

Ako Yxo prezradil na albume sú rôzne texty, niektoré aj retro. Dokonca sa na ňom nachádza aj pieseň venovaná Ďuďovi a pre Ďuďa.

„Je stále s nami a z neba nám pomáhal aj s albumom,“ dodal spevák skupiny Hex.

Bližšie ku krstu prezradil frontman skupiny Hex Tomáš Yxo, ktorý sa na koncert veľmi tešil. „Táto akcia je pre nás jedna z najkrajších, najsrdečnejších a najlepších na Slovensku počas leta. Zvykneme tu štartovať aj našu letnú sezónu. Pred tromi týždňami sme vydali nový album s názvom Kde je tu láska?  a chceme ho uviesť spolu so svojimi fanúšikmi. Sú to ľudia, ktorí sú nám najbližší a podržali nás v ťažkých časoch, keď nám Ďuďo odišiel. Je to vyjadrenie vďaky za to, že stáli pri nás. Na albume sú dvaja psíci, ktorí sa objímajú. Keďže lásky už nie je toľko a obchádza nás, chceme, aby sa  sme ľudia medzi svojimi blízkymi objali. Krst je akt objatia.“

Na pódium pred Hexom vystúpila skupina Para, ktorá im pripravila výbornú pôdu pod nohami. Na vystúpenie sa členovia skupiny veľmi tešili a zahrali aj novú pieseň Na ceste. Ako spevák skupiny Lasky uviedol, na šnúre hrali aj ďalšie dve nové. „Ideme ich v júli nahrávať a snáď tento rok vznikne nový album. Budú na ňom nové, ale aj staré piesne vo všelijakých verziách,“ prezradil Lasky.

Je sa na čo tešiť, to bolo vidno aj na pódium, či dokonca v dave, kde fanúšikovia, šaleli z ich koncertu a nechceli ich nechať odísť. Dokonca museli viackrát pridávať. Po odohratí koncertu fanúšikovia ešte spievali ďalších približne pätnásť minút pieseň Prví Poslední. Nevadilo im  ani, že na pódiu sa chystala už posledná skupina večera Hex. Túto horúcu krv a skvelú náladu sa podarilo aj udržať naďalej a asi v polovici koncertu predstavili nový album. Vyzvali publikom, aby sa vzájomne objali. Vyvrcholením večera bola však posledná pieseň, kedy Yxo zavolal všetkých organizátorov a ľudí z backstagu na pódiu, aby spolu s ním spievali, tancovali, rozdávali a šírili neuveriteľnú energiu vôkol seba a prenášali ju na fanúšikov.

Dokonca festivalu prialo aj slnečné počasie a tisícky ľudí si prišli zaspievať a zabaviť sa so svojimi obľúbenými kapelami. V nedeľu aj keď trochu popršalo, ale ani to neodradilo množstvo ľudí, ktorí si vychutnávali koncert skupiny Korben Dallas aj s dáždnikmi. Dokonca aj v backstagi ozvláštnili atmosféru svojimi kaskádami, ktoré pretekali pomedzi stan a dotvárali tak čaro celej atmosféry.   

FOTO A TEXT: lea

Zdieľam

Komentáre 0

Ľutujeme, formulár komentárov je momentálne zatvorený.