ÚvodKultúraBiela noc alebo inak povedané noc svetiel a umenia

Biela noc alebo inak povedané noc svetiel a umenia

Medzinárodný festival súčasného umenia Biela noc sa konal v Bratislave počas tohto víkendu od 16. do 18. septembra. Cieľom festivalu je priblížiť verejnosti súčasné formy umenia ako je aj netradičné a nepoznané. Ponúka umeleckú prechádzku nočným mestom plnú zážitkov a nových vnemov, ktorá trvá od západu až do východu slnka. A tak sa noc stáva dňom a ulice nočného mesta sa zaplnia ľuďmi a umením.

Ani tento rok to nebol výnimkou a každý návštevník si mohol stiahnuť z internetu mapu, ktorá ponúka viac ako 50 zastávok s umeleckými inštaláciami a dielami cez 200 autorov a kreatívcov z 12 krajín. Tento trinásty ročník bol však výnimočný v tom, ako uvádza riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková, že sa zamerali na digitálne umenie, interaktivitu, robotické inštalácie a nové technológie.

Popri umení tak objavili zaujímavé priestory, ktoré ponúkli súčasné formy umenia ako napríklad nádvoria, parky, stanice, mosty, nábrežia, plavárne, nákupné centrá, parkoviská, súkromné priestory a rôzne ľuďom bežne neprístupné miesta.

V Bratislave sa festival svetiel a umenia skončil, ale nebuďte smutní. Ak ste svetelné projekcie nestihli, a radi by ste ich ešte videli, môžete tak spraviť budúci víkend od 23. do 25. septembra v Košiciach alebo u blízkych susedov v Prahe.

Autor Lenka Meravá a foto Ján Vlk – Dreamwolf

Komentáre 0

zanechať komentáre