ÚvodKultúraMoje Vianoce – Mária Čírová

Moje Vianoce – Mária Čírová

V Piano klube v Trenčíne sa 21.decembra uskutočnil koncert Márie Čírovej pod názvom Moje Vianoce. V jej podaní si fanúšikovia vychutnali skladby ako Dobrá novina, Dobrý pastier, Štedrý večer, Unikát, Búrka, Búvaj dieťa krásne a iné. Čírová počas koncertu udržiavala príjemnú vianočnú atmosféru a oživovala v ľuďoch ducha Vianoc. Na koncert sa veľmi tešila.

„Je to viac ako neuveriteľné, že prišiel ten moment a my sa stretávame v Trenčíne. Mám veľkú radosť. Musím sa priznať, že od prvého koncertného dňa, sme pozerali na posledné koncerty v Trenčíne a Žiline. Chcem si pri vás oddýchnuť a načerpať vianočného ducha. Budem veľmi šťastná, keď sa nám podarí vytvoriť spoločné Vianoce,“ povedala s úsmevom Mária Čírová.

Nie každý pozná príbeh, ako vznikla pieseň Búrka

V rámci svojho koncertu spomenula aj ako vznikla pieseň Búrka. Pred štrnástimi rokmi, keď nahrávala s hudobným producentom Mariánom Kachútom v štúdiu svoj prvý debut spravili dvanásť skladieb. Pracovali na ňom dva až tri mesiace. Po jeho dokončení, spomína Čírová, mi Maroško hovorí: „Tuto si sadni a ja ti niečo zahrám a začal hrať. Následne som si doma sadla za klavír a vytvorila som slová. Na druhý deň, keď som išla z Trnavy do Bratislavy, povedala som mu v štúdiu teraz si sadni ty, teraz zahrám niečo ja tebe. Naša búrka pre Vás všetkých.“

Zostaňme deťmi a dovoľme si snívať

Vianoce sú sviatkom radosti, splnenia prianí, očakávaní a znovunarodenia. V tento čas sa narodil Ježiško a ukázal nám, že všetko je možné, len treba za tým ísť. Na svoje detstvo si spomína aj Mária Čírová. Spomína, ako neoblomne chcela nakresliť opičku a dovtedy trvala na svojom, dokedy ju nedostala.

„Predstavte si, že sme stále deťmi, len sme to už zabudli. Prežívajte to. Robte to, čo milujete, milujte to, čo robíte, celým svojím srdcom. Tak ako ja. Všetko, čo som chcela prežiť, som prežila. Všetko, čoho som sa chcela dotknúť, som sa dotkla. Išla som za tým. Každý jeden z nás chce prežiť svoj život naplno, lebo vie, že môže, ale zároveň sa trošku bojí. Urobte, preto všetko, chyťte sa každej príležitosti. Nebojte sa, čo povie sused… . Každý máme nejakú výzvu aj ja, ale už ich prijímam s úsmevom. Viem, že každá jedna výzva ma má niečomu v živote naučiť. Dôležité je počúvať svoj vnútorný hlas. Ten môj ma zavial až sem.“

Príhoda z Vianoc

Spomienky na Vianoce nám vedia aj vyčarovať úsmev na tvári. Štedrovečernej večeri bez hádok sa málokedy vyhneme, podobne aj upratovaniu či pečeniu, aj to k tomu patrí, ale zabudnúť na stromček, to sa podarí málokomu.

„U nás sa to stalo. Zabudli sme na štedrý večer ozdobiť stromček. Opravovali sme kúpelku. Pamätám si, ako sme si sadli celá rodina za stôl a naši rodičia sa pozreli, kde máme stromček. Sú na to krásne spomienky.“

Spomienka na nedávne smutné udalosti

„Táto skladba nemá názov, ale možno ho pocítite počas toho, ako budete počúvať tieto slová. Musím sa priznať, že štrnásť rokov koncertujem a ani na jednom nechýbala skladba Chýbaš. Vždy som ju zahrala. Tento rok to cítim inak. Moji milovaní mi chýbajú, ale dnes to ich chýbanie cítim inak, viem, že sú v mojom vnútri a budú tu stále, dokedy tu budem. Budú žiť vo mne.“

Po týchto slovách nadviazala na udalosti, ktoré sa stali nedávno. Išlo o obete, ktoré zahynuli na Zochovej ulici v Bratislave a na smrť lekára Vladimíra Krčméryho. Popri jej smútku sa rozhodla zložiť novú pieseň, ktorá zatiaľ nemá názov.

„Premýšľala som nad tým, ako zložiť skladbu, aby nebola smutná. Plačeme a slzy nám padajú po lícach len z dôvodu, že nevieme ako ďalej. Refrén novej skladby vznikol spontánne, autenticky. Spieva sa v nej, ja verím, že všetko zmysel dá mi, ja, verím, že raz to pochopím.“

Túto skladbu venuje aj tým, ktorí prechádzajú ťažkým obdobím a nevedia kadiaľ ísť. Po odznení slov publikum navrhlo názov piesne Nádych.

Ako ďalej uviedla jej túžbou je, aby sme všetci využili najlepšie čas, ktorý máme. Nikdy nevieme, čo sa môže stať.

„Dostali sme dnes 24 hodín, aby sme dnes spravili niečo so svojím životom. Ak sme si povedali, čo dáme, to sa nám vráti, tak poďme spievať nech náš hlas prejde celým naším telom,“ uzavrela Mária Čírová.

Hudba je liek a uzdravuje našu dušu, ukazuje nám cestu a pomáha nájsť našu rovnováhu. Počas týchto dní, by sme si mali byť k sebe bližšie a nechať v sebe znieť vlastnú hudbu. Precítiť lásku a zanechať všetky spory. Je čas vianočný, plný zázrakov. Mali by sme v sebe nájsť svetlo, ktoré v nás svieti a rozdávať ho všetkým vôkol seba. Na záver koncertu Mária Čírová zaželala nádherné sviatky plné pokoja, lásky, harmónie, nech sú Vianoce také, aké ich cítite, nech sú rozprávkové, voňavé, také ako chcete, podľa svojich predstáv, aby ste mali, na čo spomínať.

text a foto: Lenka Meravá

Zdieľam

Komentáre 0

Ľutujeme, formulár komentárov je momentálne zatvorený.