ÚvodStandard Blog Whole Post

V Družbe Drama Studio v Trenčíne sa 18. mája o 19. hodine uskutoční divadelné predstavenie Lorem Ipsum, Ide o voľné pokračovanie videoinscenáciu “RE: Kapitulácia”. Predstavenie zachytáva obrazy obyčajných ľudí, ktorí sa zdôverujú so svojimi osobnými životnými príbehmi. Potreba vyrozprávať sa, zaujať stanovisko ale aj “uľaviť si” je jedným z nosných motívov autorskej inscenácie, ktorá je koncipovaná ako sled “monovýstupov”. Na scéne sa objavuje manažér obsahu, filozofujúci o zmysle divadla, žena v domácnosti, ktorá rekapituluje svoj život s divadelníkom, stavebník, ktorý vie, že život ovládajú hadojašter. Režisérom hry je Kamil Bystrický.

Text: TS, lea

V Družbe Drama Studio v Trenčíne sa

Mariánské Lázně jsou druhými největšími lázněmi v České republice a jedním z trojice západočeských lázeňských měst zařazených na seznam UNESCO.V současnosti chystají otevření lázeňské sezóny. Slavnostní zahájení Lázeňské sezóny má již více než 200 let radicii a proběhne 10. až 12. května. Jeho součástí bude mimo jiné také svěcení pramenů, které vychází z prastarého zvyku našich předků, kteří na jaře vždy pečlivě čistili i malé studánky, natož pak vzácné a léčivé minerální prameny. V letošním roce to bude přesně 206 LET od zahájení první lázeňské sezóny v Mariánských Lázních.

Hlavním dějištěm slavností se stane opět mariánskolázeňská kolonáda a její blízké okolí. Víkendové oslavy nabídnou místním obyvatelům, lázeňským hostům a návštěvníkům města slavnostní svěcení a otevírání minerálních léčivých pramenů, slavnostní průvod v historických kostýmech, řemeslný a farmářský jarmark, koncert Západočeského symfonického orchestru, slavnostní mši a bohatý doprovodný program jehož součástí bude např. setkání s několika významnými historickými návštěvníky města, promenádní a kolonádní koncerty klasické, folklórní i moderní hudby, nedělní Švihácká cyklojízda, nebo světelná a laserová show.

„V roce 2023 navštívilo Mariánské Lázně více než 300 000 hostů, kteří zde strávili celkem přes 1,2 miliónu nocí. Z tohoto počtu tvořili 44 % čeští hosté, zatímco na druhém místě se umístili němečtí hosté s podílem 39 %. Celkový meziroční nárůst počtu hostů oproti roku 2022 činil 19 % a ve srovnání s obdobím před pandemií v roce 2019 dosáhl 3 %. V letošním roce pozorujeme opět pozitivní trend v návštěvnosti, zejména u českých klientů, kteří se znovu obracejí k lázním nejen kvůli léčení, ale i pro aktivní odpočinek v krásné krajině a v letních měsících kvůli příjemném klimatu, který poskytují okolní lesy,“ říká David Folprecht z Mariánskolázeňské asociace cestovního ruchu.

„Slavnostní zahájení lázeňské sezóny je pro nás tradiční symbolickou kulturně-společenskou událostí, která připomíná význam lázeňství pro naše město. Součástí letošních slavností bude jak tradiční svěcení pramenů, tak koncerty populárních kapel nebo laserová světelná show,“ doplňuje starosta Mariánských Lázní Martin Hurajčík.

„Mariánky získaly v loňském roce nově status klimatických lázní a jsou tak unikátním lázeňským městem v ČR, které využívá kompletní paletu přírodních léčivých zdrojů na jednom místě: minerální prameny, minerální oxid uhličitý, peloidy a nyní také klima. Věřím, že zájem o návštěvu Mariánských Lázní bude i nadále růst a že budou atraktivní a unikátní turistickou destinací pro všechny věkové kategorie
návštěvníků,“ dodává Karel Kalivoda, generální ředitel Léčebných lázní Mariánské Lázně patřících do skupiny ENSANA.

Text: Ondřej Hampl

Fotografie z loňských slávností

Mariánské Lázně jsou druhými největšími lázněmi v

HORKÝŽE SLÍŽE a INEKAFE štartujú na prvé spoločné turné. Myšlienka spoločného projektu bola v hlavách členov oboch skupín už dlhšie, no až teraz dostala reálnu podobu. Fanúšikovia si ich môžu vychutnať na Slovensku v štyroch mestách, v Košiciach, Žiline, Bánskej Bystrici a Bratislave. Ak sa to nepodarí, majú môžnosť na budúci rok, kedy svoje turné chcú preniesť do Českej republiky. Na spoločné turné sa však tešia.

„Sme radi, že je veľký záujem o toto spojenie kapiel. Zahrať si na Slovensku je pre nás celkom vzácnosť, lebo vzhľadom na veľkosť oboch republík, trávime väčšinu času v Čechách. Tak si koncerty na Slovensku veľmi užívame. Sme kapely, ktoré dosiahli všetko práve živým hraním. Nie sme rádiové kapely, takže sme si všetko pekne poctivo vyjazdili, od malých klubov až po veľké haly,“ prezradil Marek Viršík z kapely HORKÝŽE SLÍŽE.

„Teraz sme mali s kapelou pár mesiacov pauzu, takže už sa nevieme dočkať hrania. Čo sa týka turné so Slížami, už teraz je jasné, že toto spojenie je pre ľudí magické a turné bude vypredané, čo je super. Teší nás aj to, že po dlhej dobe sa odohrá na Slovensku konečne opäť niečo veľké, halové,“ uviedol Vratko Rohoň, líder kapely INEKAFE.

Kapely si na turné vezú množstvo techniky a chystajú zaujímavú show.
„Máme nový program, sú tam skladby, ktoré sme dlho nehrali. Máme nové intro, čo je zase Kukova špecialita. A všetko podporí veľká produkcia, svetlá a skvelý zvuk. Bude to veľké,“ pozvalna turné Marek Viršík.
„Za takmer 30 rokov hrania je viac menej jasné, čo budeme hrať. Fanúšikom odpálime z drvivej väčšiny najväčšie hity. Pridáme k tomu aj zopár noviniek a tiež možno oprášime niekoľko skladieb, ktoré sme dlho nehrali. Chystáme aj nejaké prekvapenia, príďte a uvidíte,“ uzavrela Vratko Rohoň.

HORKÝŽE SLÍŽE & INEKAFE – SLÍŽE & KAFE Po 100 rokoch Tour 2024

12.04.2024 – KOŠICE, Multihala
19.04.2024 – ŽILINA, Tennis Point
25.04.2024 – BRATISLAVA, PEUGEOT Aréna
10.05.2024 – BANSKÁ BYSTRICA, Tipsport Aréna

Text: TS NK FACTORY, Lenka Meravá

Foto: NK FACTORY

HORKÝŽE SLÍŽE a INEKAFE štartujú na prvé

Tohtoročný dvanásty ročník charitatívneho podujatia Hudba bez bariér sa bude konať 20. júna 2024 na posvätnom mieste v Skalnom sanktuáriu na hore Butkov nad obcou Ladce. Toto pútnické miesto je významné nielen pre okolitých ľudí, ale aj pre samotných organizátorov podujatia. „Je to miesto, kde mnohí zažívajú Boží dotyk a iní pocit nadčasovosti, kde sa ľudia menia na ľudí, ktorí sa rozhodnú na konanie dobra. V čase, keď zažívame stratu ľudských hodnôt, môžeme z tejto hory opäť vďaka koncertu Hudba bez bariér potvrdiť, aká dôležitá je ochota s láskou sa deliť o hmotné dobrá. Pri pomoci najnúdznejším nezabúdajme, že v ich situácii sa môže ocitnúť ktokoľvek z nás,“ uviedol Anton Barcík z Nadácie AGAPA Ladce.

Ako následne doplnil informácie organizátor podujatia Miroslav Buľovský na koncerte vystúpi český spevák Tomáš Klus a predstaviteľ Karola Duchoňa v muzikáli na Slovensku – Martin Gyimesi. Akciu bude moderovať Ján Žgravčák, ktorého diváci poznajú z programu Hit roka na RTVS. Výťažok z vyše dvojhodinového hudobného programu poputuje opäť na charitatívne účely. Organizátori tak v dnešnej dobe silnejúceho egoizmu podporila najslabších – choré deti a rodiny, ktoré nemajú v živote toľko šťastia ako my ostatní.

„Verím, že sa opäť podarí vyzbierať skvelá suma a pomôže tam, kde je to potrebné. Minulý rok sme dosiahli celkovú výšku pomoci pre ľudí v hodnote vyše 500 000 eur, čo tohto roku chceme navýšiť. O Butkove, kde sa náš koncert koná, sa hovorí, že je to miesto zázrakov. Preto verím, že sme s naším projektom na tom správnom mieste. V nádhernom prírodnom prostredí, ktoré je aj klenotnicou novodobého sakrálneho umenia, pohladia piesne umelcov dušu a prinesú radosť publiku. A to najdôležitejšie – prejavíme lásku a ľudskosť tým, ktorí si sami nepomôžu,“ uzavrel Miroslav Buľovský.

Text: TS NK Factory, Lenka Meravá
Foto: NK Factory

Tohtoročný dvanásty ročník charitatívneho podujatia Hudba bez

Skupina CITRÓN aj s bývalými členmi Jardou Bartoněm a Vaškem Vlasákem, slovenská METALINDA vyrážajú na turné 2024 „Síla návratu“. Odštartovali ho koncertom 1. marca v MeetFactory v Prahe. Prišli naň najmä starší ľudia, ktorí na týchto skupinách vyrastali a pripomínajú im ich detstvo.

Kapelník CITRONU, Radim Pařízek mladší sa na spoločné turné teší, čo potvrdzujú aj jeho slová: „Som rád, že sme si v skupine všetko vysvetlili a môžeme ísť zase ďalej. Vážim si toho, že s Citrónom znovu vystúpi Jarda Bartoň a Vašek Vlasák, ktorí sú jeho neoddeliteľnou súčasťou. Na koncertoch nebudú chýbať staršie, či novšie hity. Tešíme sa na spoločné chvíle, s ktorými podporíme československého ducha z minulých turné a ponúkneme fanúšikom jedinečný koncertný zážitok.”

Kapelník a gitarista Peter Sámel zo skupiny Metalinda dodáva: „Citrón je pre mňa kapela ktorá, začala éru Heavy Metalu v Československu. Najskôr Rock, potom Heavy Metal a jeho energia, ma pohltila úplne celého. Malo to za následok vznik slovenskej skupiny METALINDA v roku 1985. Vydali sme 1. LP „METALINDA“, asi 7x po sebe vyhrali pesničkovú reláciu Triangel, postúpili na najvyšší stupienok a vyhrali Zlatý Triangel. Na ňom sme dostali možnosť natočiť celý koncert a odvysielať v televízii, kde sme sa stretli aj s Láďom Křížkom. Doteraz spomíname na zážitky s chalanmi zo skupiny Citrón. Už vtedy sme sa bavili o spoločných koncertoch. Prešlo viac ako 30 rokov a spoločné turné „SILA NÁVRATU“ je na svete.“

Text: Lenka Merava, TS

Foto: Zdenko Vrba

Skupina CITRÓN aj s bývalými členmi Jardou

České skupiny Midi Lidi a Ventolin odohrajú spoločný koncert 24. mája v klube Lúč v Trenčíne ako náhradu za neuskutočnení otvárací koncert v minulom roku.

Skupinu MIDI LIDI nie je potrebné predstavovať, keďže odohrali množstvo koncertov v Českej republike a aj na Slovesnku. Známi sú aj v Polsku, Rusku, Anglicku, Nemecku, Španielsku či Chorvátsku. Členovia kapely sú na českej scéne aj jednotlivo známi ako filmoví tvorcovia, herci, divadelníci, promotéri, vizuálni umelci či grafici. Za zmienku stojí filmová tvorba Petra Mareka („Láska shora“, „Nebýt dnešní“, „Nic proti ničemu“), jeho videoklipy pre Midi Lidi, Ventolina („Disco Science“) alebo Načevu („Technický já“), účasť na divadelných projektoch LÁHOR/Soundsystem, Rádio Ivo, Sourozenci Brucknerovi, Dekadentní divadlo Beruška a vedlajšie minulé hudobné projekty Monikino Kino, Muzikant Králíček, Kakaduo, 2Singles, Unarclub či hudba k seriálu “Život a doba soudce AK”. Prokop Holoubek vytvoril hudbu k animovanému večerníčku „Mlsné medvědí příběhy“.

Skupina Ventolin je predstavuje živý upbeatový elektronický projekt (Live PA), kombinujúci prvky elektra, raného acid house, punku a techna. Používa rôzne krabičky, efekty a naživo s nimi vytvára svoju hudbu. Kladie dôraz na energiu a prekonáva odťažitosť, s ktorou každá elektronická liveshow bojuje. Okrem toho predstavitelia skupiny pracujú s vizuálnou stránkou, využívajú svetlá a video. V rámci nej spolupracujú s vizuálnymi umelcami Janom Košátkom (BabyPy) a Jiřím Havlíčkom (Černé eso). Od roku 2007 odohral cez sto koncertov v Čechách a na Slovensku, vystupoval na akciách a festivaloch ako Wilsonic, Summer of Love, Bohemian Like You, Sperm Festival, Itch My Hahaha, Bulva Fabula, Famufest, Shotgun a po boku kapiel a projektov ako The Presets, Moderat, Krazy Baldhead, Modeselector, Dva, Midilidi, Tujiko Noriko, Deadbeat, Kazety atd. V roku 2915 natočili študenti pražskej FAMU o Ventolinovi dokument.

Obe skupiny sú rôznorodé, ale spája ich dynamika. Bude zaujímavé vidieť ich spoluprácu na jednom pódiu. Nechajme sa prekvapiť, kam nás svojim vystúpením zavedú.

text: Lenka Meravá

České skupiny Midi Lidi a Ventolin odohrajú

Multimediálna show VIVALDIANNO pochádza z pera autora, producenta a člena legendárnej skupiny Lucie Michala Dvořáka. Jej nová úprava VIVALDIANNO Shining Venice je pokračovaním megaúspešnej hudobnej show, ktorá vtiahne divákov do mrazivého príbehu barokového génia Antonia Vivaldiho, ktorý sa odohráva v magickej atmosfére rozžiarených Benátok. 3D koncertné predstavenie plné emócií a technológií stiera rozdiely medzi krajinami a kultúrami a je doslova „bez hraníc“. Prvky rocku sa štýlovo prelínajú s barokovou hudbou a najmodernejšími technológiami.


„Nová verzia mi robí veľkú radosť a posúva celý projekt zase o kus ďalej. Neuveriteľná atmosféra Benátok plných svetiel, ktorú sa nám v tejto verzii podarilo vytvoriť, poskytne divákom ešte silnejší zážitok a skvelo dokreslí príbeh a hudbu Antonia Vivaldiho. Rovnako ako bol Antonio vo svojej dobe veľmi inovatívny a moderný, tak sa Shining Venice snaží o aktuálne technické a vizuálne inovácie. Tak ako by to možno urobil sám Vivaldi, keby žil v našej dobe. Snažíme sa umocniť jeho hudobné emócie súčasnými výrazovými prostriedkami s absolútnou úctou k jeho dielu,“ vysvetľuje autor projektu VIVALDIANNO, český hudobník a skladateľ Michal Dvořák.

Vizuálna časť prešla zásadným redizajnom. Vďaka najlepším českým animátorom zo štúdia Incognito, ktorí vytvorili nové 3D projekcie a vizuály, sa VIVALDIANNO Shining Venice stalo vizuálnym zážitkom. Dôraz kladú tvorcovia na reflexiu krásy baroka, Benátok a vizualizáciu hudby. Zároveň ponechávajú priestor pre divákovu fantáziu. Show je zameraná na 3D efekty, tanečné prvky a interaktívne projekcie. Shining Venice prekonáva vizuálny štýl svojich predchodcov City of Mirrors a Reloaded aj očakávania svojich tvorcov.
VIVALDIANNO je koncert s príbehom venovaným Antoniovi Vivaldimu, ktorý je určený pre všetky generácie. Hlavnú úlohu nahovorila bývalý agent James Bond Pierce Brosnan. Hlas 007 sprevádzajú aj ďalší slávni herci a herečky. Libreto napísal Tomáš Belko, známy český spisovateľ a dramatik, ktorý je kreatívnym riaditeľom Ogilvy Czech.
„Vo VIVALDIANNO hrá množstvo renomovaných českých i medzinárodných sólistov. Pozval som si mená ako Jiří Vodička – koncertný majster Českej filharmónie, Terézia Kovalová – obľúbená mladá česká violončelistka a mnoho ďalších. Show má silnú artrockovú atmosféru vďaka nádhernej zmesi sláčikového kvarteta, elektrických a akustických gitár, klávesov a syntetizátorov, perkusií, etnických hudobných nástrojov a zvukových efektov. Všetci sa tešíme na slovenských fanúšikov v Bratislave a v Banskej Bystrici,“ pozýva tvorca Michal Dvořák.

Tento jedinečný 3D zážitok plný emócií a moderných technológií si môžete prísť pozrieť 20. marca v NTC v Bratislave alebo 30. mája na štadióne HC 05 Banská Bystrica!

Text: TS NK FACTORY, lea

Multimediálna show VIVALDIANNO pochádza z pera autora,

Čerství držitelia strieborného Českého Slávika kapela MIRAI sa po roku rozhodla vrátiť na Slovensko a aktuálne pracuje na novom albume, z ktorého doteraz zverejnili single Dopis, Summer love, All night long a Nespíš.

„Vždy sme hrali takmer bezvýhradne v Česku a v poslednom čase veľké štadióny, to bol náš sen. Zároveň to ale znamenalo, že sme sa zamerali na obrovské koncerty a nezahrali sme si kluby alebo iné menšie priestory. Vždy potom tak trochu chcete, čo nemáte. A kluby sú niečo, na čom sme vyrástli a kde sme začali. Naozaj veľmi sa tešíme na slovenské turné. Bude to intímny a intenzívny zážitok, ako sa patrí. Myslím si totiž, že ta intenzita z klubov je nenahraditeľná. Keby som sa mal rozhodnúť, či pôjdem na koncert svojej obľúbenej kapely do klubu alebo do Wembley, tak si jednoznačne vyberiem klub,“ prezradil líder kapely Mirai Navrátil.

Štvorica Mirai Navrátil, Šimon Bíly, Tomáš Javůrek a Michal Stulík teraz skúšajú a vymýšľajú playlist.

„Zahráme songy z nového pripravovaného albumu. Neradi sa opakujeme a na každé turné chystáme úplne novú show a playlist. Ono to potom viac baví aj nás. A neviem si predstaviť, že by sme nezahrali naše najväčšie hity. I keď to, čo je hit v Česku, nemusí platiť na Slovensku, takže k tomu pristupujeme trochu inak. Na minuloročnom turné sme zahrali Je to vo hviezdach od Paľa Haberu a aj tentokrát máme vymyslené slovenské prekvapenie. To ale neprezradím, príďte a uvidíte,“ s úsmevom pozýva Mirai Navrátil.

Na turné si MIRAI prinesú špeciálne svetlá a show. V kluboch však vynikne energia kapely, ktorú odovzdajú svojim slovenským fanúšikom.

„Tešíme sa na slovenčinu, slovenské dievčatá a pocit, že dobývate tam, kde nie ste vlastne hviezdy ako u nás doma. Je to taký návrat späť na zem a to nás hrozne baví. Napríklad minulý rok v Košiciach sme v jednom punkovom klube dohrali a oni to tam potom prestavali na „hospodu“. A prišli „štamgasti“ a my sme tam s nimi sedeli. Nikto neriešil, či sme kapela, či sme slávni alebo či sa neodfotíme. Bol to príjemný pocit slobody,“ konštatuje Mirai

MIRAI Slovensko TOUR 2024
23.3. 2024 Bratislava – Majestic Music Club
5.4. 2024 Trenčín – Piano Club
6.4. 2024 Žilina – Dom Odborov
11.4. 2024 Košice – Kulturpark
12.4. 2024 Nitra – PKO Nitra

Text: TS NK Factory, lea

Čerství držitelia strieborného Českého Slávika kapela MIRAI

V kníhkupectve Martinus v Bratislave sa 20. marca o 17. hodine uskutoční krst nového albumu Jany Kirschner s názvom OBYČAJNOSTI. Album predstaví samotná autorka v rozhovore s moderátorom Martinom Pycom Rauschom a v priestoroch kaviarne odohrá aj niekoľko svojich piesní.

Text: lea

Foto:  Braňo Špaček

V kníhkupectve Martinus v Bratislave sa 20.

Skupina NO NAME predstavuje nový klip Ak nejde o všetko, v ktorom kapela vytvorila fascinujúcu ilúziu. Vo futuristickom klipe si zatancovala tanečníčka a akrobatka z pražského divadla Cirk La Putika. Myšlienka piesne Ak nejde o všetko, tak nejde o nič, je vlastne návodom, ako si poradiť s osudom každý deň.

„Aj úspech, či šťastie sú len momentom, ktorého trvácnosť vám nepredvídateľnosť života nezaručí. Človek by však mal myslieť pozitívne, pretože život je vo svojej podstate dar. Prežiť ho trápením sa nad vecami, ktoré neovplyvníme je škoda. Myšlienka, že vzácnym sa pre niekoho môže stať aj to obyčajné, hovorí o ohľaduplnosti medzi nami ľuďmi. Je jedno, či ide o lásku, zdravie alebo peniaze. Bez ohľadu na ego, šťastie v láske, alebo výšku majetku sme všetci rovnako podstatní alebo skôr rovnako nepodstatní. Zdravá dávka pokory ešte nikomu neublížila,“ vyznal sa autor textu Roman Timko.

NO NAME & NOCADEŇ – tour 2024
21.3. 2024 Košice – Športová hala Stará Jazdiareň
23.3. 2024 Bratislava – Športová hala Pasienky
05.4. 2024 Ostrava – Hala Tatran
11.4. 2024 Brno – Sono Centrum
12.4. 2024 Brno – Sono Centrum
20.4. 2024 Praha – O2 Universum

Text: TS NK FACTORY, lea

Foto : NO NAME

Skupina NO NAME predstavuje nový klip Ak