Vo vydavateľstve Práh vyjde na prelome septembra a októbra v českom preklade v tlačenej aj digitálnej forme kniha Klopp: Pocta od FC Liverpool. Oficiálna kniha od anglického futbalového klubu FC Liverpool oslavuje významné obdobie pôsobenia slávneho nemeckého futbalového trénera Jürgena Kloppa v klube Premier League. Zachytáva v nej jeho pôsobenie v LFC a popisuje nezmazateľnú stopu, ktorú Jürgen v klube zanechal so vzácnymi spomienkami, ktoré si fanúšikovia budú pamätať. Kniha je plná exkluzívnych rozhovorov a neuveriteľných postrehov od súčasných aj bývalých hráčov, konkurenčných trénerov a tých, ktorí s Kloppom úzko spolupracovali. Okrem toho priblíži čitateľom jeho nezabudnuteľnú cestu v úlohe trénera Reds.
V Sarajeve sa od 16. do 23. augusta uskutočnil najväčší filmový festival v juhovýchodnej Európe a jeden z najväčších filmových festivalov v Európe Sarajevský filmový festival. Predstavitelia občianskeho združenia Obala Art Centar premietli počas tohto týždňa pre divákov viac ako 250 filmov z celého sveta. Z nich sa do súťaže zapojilo 54 filmov v kategóriách hraný, dokumentárny, krátky a študentský film.
Slávnostné odovzdávanie „Srdce Sarajeva“ sa konalo 23. augusta v Národnom divadle v Sarajeve. Cenu za najlepší celovečerný film si odniesla rumunská inscenácia Tri kilometre na koniec sveta od režiséra Emanuela Parvua. Cenu za najlepšiu réžiu získal Yorgos Zois za film Arcadia. V konkurencii 19 filmov bol najlepším dokumentom vyhlásený ukrajinský Obraz na zapamätanie od režisérky Oľgy Chernykh, ktorý zobrazuje transgeneračnú cestu rodiny vojnou. Podľa slov jedného z porotcov, zakladateľa a riaditeľa Medzinárodných dokumentárnych filmov v Jihlave Mareka Hovorku má každý z nás podiel na spoluzodpovednosti v tom, kam sa naša spoločnosť posúva. „Diváci potrebujú cez tieto filmy pochopiť a vidieť na vlastné oči, čo sa na Ukrajine deje a premýšľať o rôznych súvislostiach, ktoré vojna vnáša do života obyčajných ľudí. Tento film je zaujímavý, pretože pred očami nám odvíja príbeh režisérky a jej rodiny, po tom čo im vstúpi do života vojna. Práve tu je zobrazená ľudskosť, bezprostredný vplyv na ich životy, ktorý je silnou správou tohto filmu.“ Následne ďalšími oceneniami boli cena za najlepší krátky film, ktorú si odniesla turecká inscenácia Absent od režiséra Cemana Demimera a najlepší študentský film Vôňa čerstvej farby od Nady Petrović. Cenu za ľudské práva získal film Tvoj život bezo mňa režisérky Anne Rubi a zvláštnu cenu za podporu rodovej rovnosti získala Maja Doroteja Prelog za film Cent’anni.
Mimoriadnu pozornosť si počas festivalu získala aj herečka Meg Ryan, ktorá si prevzala prevzala čestné srdce Sarajeva a pozdravila divákov na Open Air scéne pred vysielaním filmu Láska cez internet.
Tohtoročné prázdniny sú pre spolok Životice Sobě pracovným časom. Počas neho realizoval tri významné projekty k pripomenutiu si 80. výročia životickej tragédie. Ide o jednu z najväčších genocídnych akcií spáchaných nacistami na našom území za druhej svetovej vojny.
Prvou z akcií spolku bolo vyznačenie jedenásť kilometrového náučného chodníka Životickej tragédie, ktorá má za cieľ pripomínať hrozné činy spáchané na konci druhé svetovej vojny na miestnych občanoch. Náučný chodník nadväzuje na minulé obsadenie QR kódov k jednotlivým kamenným hrobom s informáciami o zavraždených, ktoré bolo realizované spolkom Životice Sobě na renováciu hrobov, ktoré financovalo poľské Ministerstvo kultúry a národného dedičstva. Cesta obsahuje dvadsať deväť zastavení, ktoré návštevníkov prevedú krásnou krajinou Životic, a zároveň udalosťami tragického dňa.
Druhým významným projektom spolku bola realizácia muralu na hospodárskom stavenisku v centre Životic. Maľbu vytvoril pravnuk gestapákom zavraždeného miestneho maliara Teodora Warcopa, streetartista Nikola Vavrous, alias Khoma. Obraz vystihuje posledné okamžiky života miestneho muža. Podobný osud 6. augusta 1944 postihol ďalších 35 mužov a chlapcov zo Životic a blízkeho okolia. Posledným pripomenutím spolku k 80. výročiu životickej tragédie bola podnetná beseda s Karin Lednickou, ktorá sa uskutočnila presne v deň výročia. Autorka dokudramatu Životice: obraz (po) zabudnutej tragédie sa týmto tematom dlhodobo a do hĺbky zaoberá a tak prítomným pútavo a vecne predstavila celú udalosť.
Táto udalosť sa stala v ranných hodinách 6. augusta 1944, kedy v odvete nepripravenú a nevydarenú akciu miestnu odbojovú skupinu zavraždilo gestapo. Pri následných represiách zomreli ďalší ľudia, niekoľko desiatok ich bolo deportovaných do koncentračných táborov.
Od pátku 2. srpna proběhne v Hronově již tradiční, letos 94. ročník mezinárodního festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov, podle mezinárodní nevládní organizace amatérského divadla AITA – IATA jeden z nejprestižnějších festivalů amatérského divadla na světě. Festival během týdne nabídne v rámci hlavního a doprovodného programu 106 amatérských i profesionálních divadelních představení, v rámci volného programu se pak představí dalších 33 divadelních souborů, uskuteční se 32 koncertů, 6 výstav a dalších 20 doprovodných akcí.
Již po čtyřiadevadesáté se v šestitisícovém městečku Hronov, rodišti Aloise Jiráska či Josefa Čapka, uskuteční tradiční mezinárodní festival amatérského divadla Jiráskův Hronov, který nepřerušila druhá světová válka, komunisté ani celosvětová pandemie Covidu. Začne předvečerem 2. srpna, kdy bude vztyčena festivalová vlajka, přijedou seminaristé a festivaloví hosté a Divadelní soubor NA TAHU z Červeného Kostelce zahájí letošní ročník festivalu inscenací Vítr ve větvích topolů.
Letošní program festivalu se bude konat v prostorách Jiráskova divadla, Sálu Josefa Čapka, Sokolovny, a novinkou letošního ročníku je Black box ve WIKOV aréně (zimní stadion). Volný program se pak bude konat na náměstí, na dvou pódiích v parku A. Jiráska a nově ve dvoře hronovské fary.
„Novou scénou festivalu je mobilní Black box, který bude postaven ve WIKOV aréně. Black box je prostor, který v Hronově dlouhodobě chyběl a byla po něm mimořádná poptávka od souborů, které tvoří komornější a alternativnější divadlo a klasické divadelní sály pro ně nejsou příliš vhodné. Tento prostor bude hostit jak slovenský soubor, tak inspirativní představení i inscenace hlavního a doprovodného programu, které postoupily z celostátních přehlídek amatérského divadla,“ odhaluje letošní novinku ředitelka festivalu Šárka Čmelíková.
„Během festivalu se návštěvníkům představí v hlavních hracích prostorách 41 souborů včetně slovenského souboru dNO Námestovo, které odehrají 106 představení včetně čtyř profesionálních inspirativních inscenací. V rámci volného programu se pak veřejnosti představí 33 divadelních souborů, uskuteční se 32 koncertů, 6 výstav a dalších 20 doprovodných akcí,“ láká návštěvníky Šárka Čmelíková.
Inspirativními profesionálními představeními v letošním roce budou Antigona od Divadla DRAK z Hradce Králové, Simply Simplicius od Geisslers Hofcomoedianten, Baletky od Spitfire Company & Miřenky Čechové a brněnské Divadlo Vejminek se představí s představením Čarodky aneb Žena bez espritu a muž s fluidem hledají společnou chemii.
„Spousta, i známých, profesionálních divadelníků pochází z amatérského prostředí a celá řada z nich jezdila do Hronova do vzdělávacích seminářů. Jsem vždycky nadšený z toho, že se tito lidé do Hronova vrací jako profesionálové a přináší současným seminaristům svá díla, která jsou vždy zajímavá a pro mnohé velmi inspirující. Tím se daří do Hronova dostávat inscenace, které jsou mimořádné i v profesionální sféře,“ říká programový ředitel festivalu Jan Julínek.
„Zatímco v hlavních hracích prostorách hrají soubory, které se musely probojovat z oblastních přehlídek, přes ty celostátní až do programu Jiráskova Hronova, tak v parku vystupují soubory, které se přihlásily samy a chtějí v Hronově zahrát pro své kamarády a publikum jen z čiré radosti z amatérského divadla,“ dodává Julínek.
V rámci volného programu v parku A. Jiráska vystoupí například Vilém Čok & Bypass, Junior Big Band ZUŠ Červený Kostelec a Peter Pecha, se Slam Poetry jeden z nejznámějších tuzemských slamerů Anatol Svahilec, písničkářky Jana Rychterová nebo Blondýna, kapely Poutníci, Coffee to help, Gang Ala Basta, Kohout plaší smrt, Heebie Jeebies, Kráľová, kapela Maniac, která letos v září oslaví v pražském Lucerna Music Baru za účasti hvězdných hostů 10 let své existence na hudební scéně a desítky dalších.
Jako každý rok, i letos se během festivalu konají divadelní vzdělávací semináře. Celkem bylo letos otevřeno 18 seminářů, do kterých se přihlásilo na 200 seminaristů. Semináře probíhají od 3. do 10. 8., kdy budou ukončeny tzv. předváděčkami (některé semináře předvedou výsledek své týdenní práce veřejnosti).
„Semináře získávají rok od roku na stále větší oblibě. Tereze Ondrové, která letošní nabídku připravila, se opět podařilo do Hronova dostat osobnosti českého profesionálního divadla, které budou předávat své zkušenosti amatérům. Letos jsou opět semináře vyprodány a o některé byl takový zájem, že jejich kapacita byla naplněna během několik málo hodin,“ říká Jan Julínek.
Během Jiráskova Hronova budou probíhat také dvě diskusní platformy. PC – Problémový klub (od neděle do soboty vždy ve 14 hod), kdy o inscenacích v Hlavním programu hovoří a diskutuje skupina odborných lektorů a od neděle do pátku KDR – Klub Divadelních Rváčů aneb nekorektně o viděném, kde mohou diskutovat sami účastníci festivalu a mohou sdělit své názory na viděné inscenace.
V době konání 94. ročníku festivalu Jiráskův Hronov nebudou chybět ani výstavy:
Jiráskův Hronov byl vloni – foyer Sálu Josefa Čapka Nositelé odznaku Zlatého Tyla – foyer Jiráskova Divadla – šatna Cena Pavla Dostála – prezentace letošního oceněného – Rádobydivadlo Klapý – foyer Jiráskova Divadla – šatna Tanec jako záliba v regionech: Pestrobarevný svět scénického tance v českých zemích druhé poloviny 20. a počátku 21. století. – balkonová chodba Jiráskova divadla Loupežníkova Lásky hra osudná – festivalové informační středisko Výstava semináře PROces a PROdukt – Zimní stadion WIKOV
Kompletní program festivalu je dostupný na webu www.jiraskuvhronov.eu, kde je možné si rovněž zakoupit vstupenky na některá představení. K dispozici jsou také permanentky na doprovodný program ve dvou diváckých řadách. Permanentky na hlavní program jsou již beznadějně vyprodány.
Ubytování: V Hronově je ubytování velmi omezené a v současné době naprosto vyprodáno. Nicméně hosté, kteří do Hronova přijedou, mohou využít ubytování ve stanovém městečku přímo v Hronově nebo v internátech v nedalekém Velkém Poříčí a Náchodě. K dispozici jsou také podle organizátorů ještě ubytování v soukromí.
„Ubytovacích kapacit rychle ubývá, ale snažíme se vyhledávat další. Letos nově budeme ubytovávat na faře u kostela Všech svatých a na internátě Střední zdravotní školy v Červeném Kostelci. V této chvíli máme připraveny i další kapacity pro případ akutního nedostatku,“ říká Šárka Čmelíková.
„V rámci Jirásková Hronova bude jezdit zdarma festivalové taxi, které hosty na místa ubytování přiveze či odveze a také bude jezdit pravidelná kyvadlová doprava,“ dodává Čmelíková.
Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. Na prvním Jiráskově Hronově v roce 1931 se uváděly pouze hry hronovského rodáka Aloise Jiráska. Poté až do roku 1951 se vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Od toho roku to není pravidlem, ale občas se i v dnešní době Jiráskův text na jevišti objeví a dostane se až na festival.
V hlavním programu festivalu jsou zastoupeny neprofesionální soubory, které prošly tzv. sítem přehlídek. Každý soubor, který chce hrát v hlavním programu Jiráskova Hronova musí projít oblastními a krajskými přehlídkami, odkud mohou být odpornými porotami nominovány do programu celostátních přehlídek. Soubory, které zaujmou na celostátních přehlídkách pak dostanou možnost účastnit se Jiráskova Hronova. Takových celostátních přehlídek členěných podle druhu divadla je v tuzemsku deset.
Na letošní Jiráskův Hronov se postupovalo z: a) Krakonošův divadelní podzim Vysoké nad Jizerou, národní přehlídka venkovských divadelních souborů 2021 (1 nominace) b) Tanec, tanec… Jablonec nad Nisou, celostátní přehlídka scénického tance 2022 – návrh programové rady přehlídky (1 nominace – blok, společná s CP Otevřeno Kolín) c) Otevřeno Kolín, celostátní přehlídka amatérské pantomimy a pohybového divadla 2022 (1 nominace – blok, společná s CP Tanec, tanec…) d) Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla 2022 (3 nominace) e) Šrámkův Písek, celostátní přehlídka amatérského experimentujícího divadla 2022 (2 nominace) f) Dětská scéna Svitavy, celostátní přehlídka dětského divadla 2022 (1 nominace) g) Wolkrův Prostějov, celostátní festival poezie 2022 (1 nominace) h) Mladá scéna Ústí nad Orlicí, celostátní přehlídka studentského divadla 2022 (1 nominace) ch) Loutkářská Chrudim, celostátní přehlídka amatérského loutkářství 2022 (2 nominace) i) Popelka Rakovník, celostátní přehlídka amatérského činoherního divadla pro děti a mládež j) zahraniční inscenace vybrané Českým střediskem AITA/IATA (2 nominace)
Mezinárodní nevládní organizace amatérského divadla AITA – IATA zařadila festival Jiráskův Hronov v roce 2017 na svém kongresu v Monaku mezi sedm nejprestižnějších festivalů amatérského divadla z celého světa.
Na Svätoplukovom námestí v Nitre sa 16. augusta od 17. do 22. hodiny v rámci Nitrianskeho pivobrania uskutoční Bielo-čierny koncert pod nitrianskym nebom. Názov podľa organizátorov poukazuje na to, že nič nie je čiernobiele, preto sa celý program bude niesť v rôznorodých štýloch. Predstaví sa na ňom country kapela Domovina, speváčka, klaviristka a pesničkárka Vera Karas, duo PV Acoustic huslistky Victorie Linnen a klavirista Peter Zbranek. Záver večera bude patriť kapele Kyklop Band z Olomouca, ktorej celorepublikovou zvláštnosťou je, že sa z 80% skladá z dospelých muzikantov s ťažkým zrakovým postihnutím. Podujatie bude zaujímavé nielen hudobnou časťou ale aj príslušnými interaktívnymi workshopmi.
Všetky melódie a texty odrážajú to, čo prežil vo svojom živote a tým sa jeho príbehy stávajú blízke i fanúšikom. Miluje skúmať nepoznané veci, a to sa odráža na jeho tvorbe.
Mladý talentovaný spevák a skladateľ vstúpil na hudobnú scénu v roku 2018 s piesňou, v ktorej rozprával o samovražde. Jeho úprimná spoveď zarezonovala u kritikov i u nových fanúšikov. V súčasnosti prichádza na trh so svojím debutom. Jeho EP It’s All Love, Babes skúma rôzne podoby lásky. V piesňach spieva o tom, ako nenávisť k sebe samému musí časom dospieť k väčšej sebaláske a na jej základe si budujeme vzťahy s partnermi, kamarátmi či rodinou. Vo svojej piesni EP Strawberry Sunset zachytáva pohľad na mladistvú lásku, ktorá umožňuje vidieť svet cez ružové okuliare. Zažijete ju len raz, keď ste mladí, neskúsení a hlúpi. Preto sa stáva aj nezabudnuteľnou.
„Je to pieseň o idealizovaní niekoho a o zlomenom srdci, keď realita rozbije túto ilúziu. Napísal som ju raz v noci, keď som šiel centrom Prahy. Celú cestu som plakal ako malé dieťa a pil víno z fľaše. Ľudia sa na mňa dívali ako na úplného blázna. Ale pre mňa to bol dôležitý moment, pretože som práve vtedy v hlave napísal refrén Strawberry Sunset. V tom momente som si uvedomil, že láska, ktorú som si myslel, že mám, v skutočnosti nikdy neexistovala alebo nebola opätovaná,“ vysvetľuje Dani Slovak, podľa ktorého ako keby bola láska len výplodom jeho fantázie
Silnou stránkou speváka je výrazný hlas, v ktorom sa odráža určitá naliehavosť a neopakovateľná empatia. Daniho tvorbu ovplyvňuje i fakt, že má vyštudovanú medicínu. V budúcnosti by sa chcel venovať psychiatrii, vďaka čomu dokáže podľa jeho slov nielen lepšie vyjadrovať svoje myšlienky, ale aj vcítiť sa do pocitov ostatných ľudí. To využil aj v skladbe Strawberry Sunset.
V Mostare sa od 27. do 29. júla konal dvanásty ročník hudobného festivalu Mostar Summer fest. Ako uviedla PR manažérka festivalu Snježana Pandža, jeho príprava bola náročná. „Všetky prípravy na festival prebiehajú dôkladne počas celého roka. Realizácia festivalu na mieste trvá až desať dní, ale jeho samotná príprava začína od okamihu, keď predchádzajúci festival skončí.“
Výber interpretov je tiež dôležitý, a preto každý z nich je niečím jedinečný a špecifický, tak aby odovzdal davu to najlepšie zo seba. „Ich poslaním bolo odovzdať davu lásku, mier či láskavosť alebo iné pozitívne emócie,“ doplnila Pandža.
Počas celej doby festivalu čakal na návštevníkov bohatý program v podaní skupín a spevákov z Bosny, Chorvátska ale aj zo Srbska. Nechýbali medzi nimi mená ako Galija, Urban & 4, Zoster, Crni Cerak & Lacku, Edo Maajka, Laka, Matija Cvek & The Funkensteins, M.O.R.T., Hiljson Mandela či KUD Kuvajt.
Posledný deň festivalu otvorila alternatívna kapela Jufkamental. Po nej si pódium prevzala skupina Marčelo & Band, ktorá zaujala svojím jedinečným pôsobením. Podľa slov manažérky predviedli silné protivojnové vystúpenie. „Bolo to predstavenie, na ktoré sa nezabúda.“
Následne pódium patrilo headlinerovi večera, ktorým bola bosnianska rocková skupina Zabranjeno Pušenje a hneď si získala medzi návštevníkmi pozornosť. Ľudia s nimi spievali a niektorí aj tancovali. Ich piesne poznajú od malička a rastú aj spolu s ich ďalšou generáciou. Po vyvrcholení večera sa na pódiu predstavil chorvátsky hudobník Mile Kekin a záver večera a festivalu patril srbskej rapperke, speváčke a skladateľke Mimi Mercedez.
Keď organizátori zakladali v roku 2013 tento festival a plnili si svoj dlho očakávaný sen ešte netušili, aká bude ich úspešnosť. Ich zakladajúcou myšlienkou bolo, že tvrdou prácou rok čo rok iniciujú a zanechajú odkaz brilantného mestského hudobného festivalu, ktorý by urobil z Mostaru epicentrum Bosny a Hercegoviny. Festival podľa nich nemá byť len podujatím, kde prídete za dobrou hudbou, ale celodenným podujatím, kde sa všetci účastníci socializujú, spájajú, vymieňajú si nápady pre sociálne hnutie a vytvárajú nové spomienky prostredníctvom rôznych podujatí. Ich dlhoročné úsilie a myšlienka po dvanástich rokoch priniesla vytúžené ovocie v podobe rekordnej účasti. Bránami festivalu tento rok prešlo viac ako 15 000 návštevníkov. Tento rok síce skončil, ale už teraz sa môžu návštevníci tešiť na ten budúcoročný, ktorý sa začal pripravovať. „Prípravy prebiehajú a nikdy sa nekončia. Týmto by som na ďalší ročník chcela pozvať aj slovenských fanúšikov. Plány nejaké máme, ale sú na to, aby sa menili. Možno by sme mohli zapojiť aj zahraničných interpretov,“ uzavrela tajuplne Pandža.
V priestoroch Agrokomplexu v Nitre sa bude konať 28. augusta dvanásty ročník festivalu Slížovica. Pre fanúšikov pripravili zaujímavý lineup, na ktorom nebudú chýbať ani zahraniční hostia. V rámci programu sa uskutoční aj kuchárska show šéfkuchára Marcela Ihnačáka a koncert usporiadateľov Horkýže Slíže. „Tento rok sme si pre vás zase pripravili kopec dobrej muziky, výborného jedla a pitia. Skupiny na Slížovici musia mať blízko k našej kapele. Buď tým, že sa nám páčia, sú to naši kamaráti alebo sme spolu nejakým spôsobom spolupracovali. Je to kombinácia všetkých faktorov. Tiež dávame priestor kapelám z Nitry a okolia,“ pozýva na festival Marek Viršík z kapely Horkýže Slíže.
Krst knihy Pavla Mészárose S láskou a humorem sa uskutoční 11. júna o 16.30 hodine v Galérii v Prahe 2. Hovorí o partnerských, rodinných a pracovných vzťahoch, ktoré sú popretkávané šťastnými aj menej príjemnými chvíľami v živote. Všetko sa dá, ale lepšie zvládať, keď sa na to pozeráme s humorom a láskou.
Na Slovensku vystúpi koncom roka hviezda francúzskeho šansónu Mireille Mathieu. Spolu so svojim sprievodným orchestrom sa predstaví 15. decembra v Peugeot Aréne Bratislava v rámci turné „60 years of love“ s najväčšími nesmrteľnými hitmi.
Francúzsku divu považujú za nástupkyňu nesmrteľnej Edith Piaf a nenechá si ju ujsť ani slovenská šansoniérka Andrea Zimányiová. Milovníčka Francúzska prezradila, že majú s Mireille Mathieu spoločné nielen spievanie, ale aj korene. Multižánrová speváčka Andrea Zimányiová potvrdila svoje umelecké kvality na mnohých svetových súťažiach. Je nositeľkou prestížnej ceny poroty Objav Visa Francophone 200 na festivale vo Francúzsku a v roku 2009 sa svetovému publiku predstavila na národnom kole Eurovízie.
„Koncert bude pre mňa určite veľkým zážitkom. Mireille Mathieu je pre mňa dôkaz, že sa dá koncertovať aj vo vyššom veku. Som mimo pódia trochu introvert, takže sa nezvyknem fotiť s hviezdami. Stretnutie s takou legendou by som si však ešte dlho pamätala,“ uzatvára Andrea Zimányiová, ktorá sa teší na prípadné osobné stretnutie s francúzskou hviezdou.
„Mireille Mathieu vnímam už odmalička ako jednu z najvýraznejších ikon francúzskej scény. Dáma s typickým účesom a s rozpoznateľným prejavom ,kde výrazne dominuje jej francúzske „r“. Myslím si, že popri Edith Piaf najviac preslávila francúzsku kultúru vo svete a to je veľmi obdivuhodné. Okrem spievania francúzskych piesní máme čiastočne spoločné korene. Môj otec, ktorého som ale nikdy nepoznala, sa narodil v Paríži, tak ako pani Mireille. Myslím, že by mohli byť aj podobný ročník,“ prezradila Andrea Zimányiová.