V pražskom Obecnom dome v Prahe sa 7. februára stretne česká a slovenská smotánka. Prestížny Česko-Slovenský ples vstupuje do 12. ročníka a organizátori odhalili mená hlavných hviezd večera. Na jednom pódiu sa stretnú Lucie Bílá a legendárna kapela Tublatanka. Lucie Bílá sa netají tým, že hranice medzi Českom a Slovenskom pre ňu nikdy neexistovali. „Ja som vždycky bola a budem československá speváčka. Nesúhlasím s hranicami a nerešpektujem ich. Som tu skrátka doma, rovnako ako v Česku,“ povedala speváčka otvorene. Ako ďalej uviedla rada spomína na Brezno, Banskú Bystricu aj Košice. „Keď som mala koncert, prišla sa pozrieť maminka Štefana Margity a priniesla mi kapustnicovú polievku,“ prezradila so smiechom. Rovnaké nadšenie z účasti na plese prechovávajú členovia skupiny Tublatanka. Martin Ďurinda priznal, že pozvanie považujú za veľké uznanie. „Som strašne rád, že na ňom s Tublatankou vystúpime,“ povedal líder kapely. Občas si kladie otázku, kam by sa spoločný štát dostal, keby sa nerozpadol. „Možno by to bol dnes jeden z najsilnejších štátov Európy,“ zamyslel sa.
Radosť detských očí a zároveň úcta k vojakom sa niesla počas celého dňa stráveného 12. decembra v Domove sociálnych služieb pre deti a dospelých. Nielen riaditeľka Mária Tóthová sa potešila tradičnej vianočnej návšteve príslušníkom 91. ženijného pluku zo Serede, ale najmä jej obyvatelia, pre ktorých samotný kontakt veľa znamená.
„Mne sa páči, keď sem prídu vojaci. Je to pre mňa zábava. Je to pre nás dar. My im ukazujeme čo prežívame a čo vieme. Je to pre mňa vzácne. Sme tu ako bratia a sestry,“ uviedol obyvateľ domova Florián Döme. Ako ďalej uviedol s nadšením, hrdosťou a žiarou v očiach: „Už idú naši vojaci! Tešíme sa na nich.“ Ďalším obyvateľom je Jaroslav Hustý, ktorý sa k nemu pridal. „Je to pre mňa radosť. Môžem sa s nimi skamarátiť, zabaviť sa, spraviť si program, a zacvičíme si spolu.“
Florian Döme si nenechal ujsť možnosť osobne popriať vojakom šťastné a veselé Vianoce. „Milí vojaci, som veľmi rád, že ste prišli aj tieto Vianoce. Je to od vás krásne a želám vám a celej vašej rodine všetko pekné a nech sa vám darí v športe. Šport je šport. Držte sa vojaci. My Vás čakáme tu na Šrtkovci. Potrebujem pannu Marušku, našu riaditeľku a čakáme Vás znovu.“ Pri tejto príležitosti príslušníci ozbrojených síl odovzdali aj finančnú zbierku v hodnote 1200 eur.
„Každý rok pred vianočnými sviatkami organizujeme zbierku za 91. ženijný pluk, 901 prápor. Zbierame peniažky, ktoré následne donesieme deťom ktoré sú nejakým spôsobom handicapované. Táto suma je pre nich zaujímavá. Sú vďační a ako poďakovanie nám vyrobia malinké prezenty. Pre nás je to potešenie, že aj oni majú o nás záujem. Popritom ako tam prídeme sme ako vojaci na roztrhanie. Sú veľmi radi s vojakmi, s ktorými sa aj fotia, hrajú spoločenské hry. Aj touto formou chceme ukázať, že sa vojaci dokážu zomknúť aj pri takýchto situáciách a dať finančné prostriedky na pomoc,“ uviedol veliaci poddôstojník 901. ženijného práporu Jozef Blaho.
Každý človek v tomto čase túži po vianočných darčekoch, láske a teple domova. Nezáleží na tom, či sme malí alebo veľkí. Čo by si od vojakov priali obyvatelia domova sociálnych služieb pre deti a dospelých. „Je to ťažké. Nechceme handry, ale pomoc,“ hovorí Florián Döme. Na vysvetlenie doplnila riaditeľka Tóthová. „Myslí tým vnútro, ľudskú lásku a porozumenie. Túžia sa pozerať na vojakov a tráviť s nimi čas.“ Pre Jaroslav Hustého je dôležitá komunikácia. „Pre mňa je dôležité, aby si našli čas a trošku sa so mnou porozprávali.“
Tohtoročná návšteva Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých sa skončila, ale jej obyvatelia na pamiatku vojakom podarovali vlastnoručne zhotovené darčeky, aby si ich aj týmto gestom uctili a ukázali im, ako si ich nesmierne vážia.
V priestoroch secesného Obecného domu v Prahe 7. februára 2026 sa uskutoční 12. ročník Česko-Slovenského plesu. Organizátori a hostia plesu si spoločne pripomenú 90. výročie narodenia dramatika, disidenta, prvého „ponovembrového“ a zároveň posledného česko-slovenského prezidenta Václava Havla, zlatý úspech spoločného tímu na Majstrovstvách Európy 1976 vo futbale a uctia si sopranistku Editu Grúberovú. Medzi nezabudnuteľné významné osobnosti a dôležité historické etapy patrí aj 210. výročie narodenia Ľudovíta Štúra, vedúcej osobnosti slovenského národného obrodenia, ako aj 150. výročie narodenia Tomáša Baťu, svetoznámeho podnikateľa a vizionára, ktorého odkaz presahuje hranice svojej doby.
Ples si za viac ako dekádu svojej existencie vybudoval povesť podujatia, ktoré na najvyššej úrovni spája kultúru, eleganciu a priateľskú atmosféru. Program plný hviezd a symbolických odkazov opäť potvrdí, že ide o viac ako len tanec, hudbu dobré jedlo – je najmä oslavu priateľstva, kultúry a spoločných hodnôt Čechov a Slovákov. Počas galavečera sa predstavia súčasné hviezdy českej a slovenskej hudobnej scény. Hostia sa môžu tešiť na nezameniteľný hlas Lucie Bílej s kapelou Petra Maláska, energickú rockovú show kapely Tublatanka, charizmatickú Luciu Šoralovú s kapelou a aj na speváka Michala Penka. O tanečnú zábavu sa postará Rozhlasový Big Band Gustava Broma so sólistkami Andreou Zimányiovou, Ivanou Regešovou a Zuzanou Gamboa, ktorých bude sprevádzať sláčiková sekcia Symfonického orchestra Českého rozhlasu. Nebude chýbať ani folklór, už tradične v podaní krajanského súboru Limbora. Slávnostným večerom budú hostí sprevádzať moderátorka Lucia Hlaváčková a charizmatický český herec Saša Rašilov.
Nehľadajme prekážky, hľadajme cesty a stavajme mosty, ktoré nás spoločne cez ne prevedú. Som presvedčený, že s pevným odhodlaním a profesionalitou budeme aj naďalej napĺňať naše poslanie,“ vyzval na oslavách všetkých prítomných veliteľ ženijného pluku plukovník Ján Adamuško.
V priestoroch 91. ženijného pluku v Seredi sa 30. októbra konalo 4. výročie vzniku 91. ženijného pluku. Organizovali ho príslušníci 91. ženijného pluku na čele s veliteľom plukovníkom Jánom Adamuškom.
„Za štyri roky existencie nášho pluku sme preukázali, že ženijné jednotky sú neoddeliteľnou súčasťou ozbrojených síl. Naši príslušníci sa podieľali na širokom spektre úloh od výstavby a údržby infraštruktúry, pyrotechnických prác, až po podporu civilných orgánov pri zvládaní mimoriadnych situácií. Ženisti 91. pluku vždy obstáli pri plnení úloh so cťou. Tieto výsledky sú pre mňa dôkazom, že náš pluk je nielen spoľahlivým článkom obranného systému Slovenskej republiky, ale aj rešpektovaným partnerom v rámci severoatlantickej aliancie,“ poukázal na dôležitosť ženijného pluku veliteľ 91. ženijného pluku plukovník Ján Adamuško.
Pri tejto príležitosti prebiehalo v ranných hodinách darovanie krvi ženistami. „Organizujeme darovanie krvi s názvom Kvapka krvi od ženistu, ktorá sa robí od roku 1993. Je to veľmi krásna akcia. Dnes sa jej zúčastnilo 34 príslušníkov z toho dvaja boli vyradení zo zdravotných dôvodov, ale 32 príslušníkov darovalo po 450 mililitrov krvi, čo je veľmi krásny čin, za ktorý veľmi pekne ďakujeme,“ uviedla vedúca staršia zdravotníčka rotmajsterka Janette Irsáková.
Slávnostný program sa začal napochodovaním jednotiek ozbrojených síl, prinesením bojovej zástavy 91. ženijného pluku a odpálením dymovníc vo farbe trikolóry, po ktorej nasledovala štátna hymna a príhovor plukovníka Jána Adamuška. Počas neho sa poďakoval bývalým veliteľom, ktorí v minulosti velili ženijným jednotkám v Seredi a všetkým, ktorí prispeli k úspechom 91. ženijného pluku.
„Vaša práca, skúsenosti a odhodlanie vytvorili pevné základy, na ktorých dnes staviame. Ďakujeme Vám za to, že ste nám odovzdali nielen svoje vedomosti, ale aj posolstvo ženijných jednotiek postavené na profesionalite, odbornosti a službe vlasti. Ďakujem všetkým za Vašu službu, disciplínu a oddanosť ženijnému vojsku. Obetavosť k našim insígniám – kotve a kolesu, ktoré má každý správny ženista vryté v srdci,“ ďakoval veliteľ pluku plukovník Ján Adamuško.
Po príhovore sa prešlo k samotnému oceňovaniu, počas ktorého veliteľ pluku ocenil viacerých vyslúžilých a slúžiacich vojakov, zamestnancov, ktorí sa významným spôsobom pričinili o rozvoj 91. ženijného pluku a mimoriadne pristupovali k plneniu svojich úloh.
Medzi ocenenými bol aj predseda zväzu vojakov – klubu Sereď podplukovník vo výslužbe Ondrej Urban, ktorý si od veliteľa pluku prevzal vecný dar.
„Je to pre mňa veľká česť, že som dostal toto ocenenie z rúk veliteľa pluku. V týchto kasárňach som slúžil päť rokov a prirástol som srdcom k ženistom. Z týchto kasární si pamätám na cvičenia, či už veliteľsko-štábne cvičenia, štábne nácviky, kde som cvičil ako zástupca veliteľa brigády. Boli to náročné dni a noci. Veľmi sme sa nevyspali, ale snažili sme sa plniť úlohy, ktoré boli rozsiahle tak ako sú aj teraz.“
Slávnostný ceremoniál sa skončil slávnostným pochodom jednotiek, po ktorom sa program aj pozornosť presunula do priestorov pluku, kde príslušníci prezentovali ukážky ženijných spôsobilostí. Záver patril návšteve Siene tradícií ženijného vojska.
K štvrtému výročiu zablahoželali aj významní hostia, pre ktorých je ženijný pluk neoddeliteľnou súčasťou ich života.
„Ženijné vojsko je jedným z hlavných prvkov bojovej podpory a bez podpory ženistov nespravíme operácie, či už ide o mierovú alebo bojovú operáciu. Slovenská republika má vynikajúcu tradíciu v skvelých ženistoch v misiách alebo operáciách. Chcem poblahoželať všetkým príslušníkom ženijného pluku a mojim bývalým kolegom k tomuto významnému sviatku a verím, že ich tradícia bude ešte dlhá,“ zaželal veliteľ národných obranných síl brigádny generál Ladislav Kisel.
„Ako zástupca mesta si veľmi vážim aj spoluprácu s Ozbrojenými silami Slovenskej republiky,“ uviedol svoj vzťah k ozbrojeným silám primátor mesta Sereď Ing. Ondrej Kurbel.
„Prvýkrát som prišiel do Serede ešte ako poddôstojník v 80-tom roku a potom ako dôstojník som tu začínal svoju vojenskú kariéru v 86. roku po absolvovaní vysokej vojenskej školy. Viackrát som sa vrátil do posádky Sereď a v roku 2000 som prišiel ako veliteľ útvaru. Veľmi sa teším, ako sa súčasná situácia vyvíja. Život nezastavíš, pozri sa, mladí dôstojníci, ktorých sme ani nepoznali sú dnes vo vedení útvaru a úprimne sa tomu teším, že sa im darí a majú progresívne výsledky doma aj v zahraničí, ktoré predovšetkým ocenia obyvatelia Slovenska pri pomoci v rámci rôznych problémov, ktoré môžu nastať v jednotlivých regiónoch a samozrejme výsledky aj v zahraničných operáciách v rámci medzinárodného krízového manažmentu,“ uviedol bývalý veliteľ Pozemných síl Slovenskej Republiky a zakladajúci veliteľ ženijného práporu v Seredi generálmajor vo výslužbe Ondřej Novosad.
„Štvrté výročie vzniku 91. ženijného pluku nie je len dôvodom na oslavu, ale aj príležitosťou na zamyslenie. Ukázali sme, že sme jednotka s jasnou víziou, pevnými hodnotami a silným kolektívom,“ uzavrel veliteľ pluku plukovník Ján Adamuško.
Tento rok sa oslava výročia vzniku pluku skončila, ale veliteľ pluku plukovník Ján Adamuško oznámil, že má v pláne v oslave pokračovať a spraviť z nej každoročnú tradíciu.
Na 91. ženijnom pluku v Seredi sa 24. októbra skončilo praktické vyučovanie pre dvanástich študentov zo Strednej odbornej školy technickej v Galante. Počas týždňa na nich čakali rôzne činnosti, pri ktorých si osvojili svoje zručnosti, a zároveň si vyskúšali spôsob života profesionálneho vojaka. Priebeh dňa priblížil jeden z inštruktorov rotný Roman Baltes.
„Ráno prídu na učebňu, prezlečú sa, majú telesnú, potom rannú hygienu a následne si ich prevezmeme my ako inštruktori. S nimi spolupracujeme doobeda, spravíme si prestávku na obed a po ňom pokračujeme vo vykonávaní činnosti až do 14. hodiny, kedy majú koniec pracovnej doby.“
V rámci týždňa boli študenti rozdelení do štyroch skupín, aby lepšie spoznali problematiku, s ktorou sa tu môžu stretnúť. Prešli si viacerými rotami a oboznámili sa so strojmi, ktoré sa na nich nachádzajú.
„Nemusí ich baviť práca na dielni, môže ich baviť práca strojníka, vodiča, mínera,“ uviedol Baltes. Ako dodal u neho na dielni, čakalo na študentov viacero činností „Každý z chlapcov si vyskúšal nastavenie vstrekovačov na Tatre T-815 VT. Tento úkon sa vykonáva často na tatrách, aby nevznikla nadspotreba aj z hľadiska údržby. Zistili, že to nie je také jednoduché. Okrem toho spolupracovali aj na prezúvaní pneumatík Tatry – 815 a T- 815- 7. Tak som ich nechal, nech si to chalani skúsia nahodiť. Je to iné ako na osobnom automobile,“ dodal Baltes.
Práca na dielni nie je vždy jednoduchá a vyžaduje si čas, učenie a aj hlbšie poznanie problematiky. „Na dielni je práce veľa a za štyri či päť hodín za deň sa im všetko nedá vysvetliť. Keby k nám nastúpili, práca by išla viac do hĺbky Niektorí študenti sú zruční aj z civilného života, lebo ich vykonávajú aj doma. To je vidieť. Iní sa učia. Kto sa chce učiť, naučí sa,“ skonštatoval opravárenskú činnosť na dielňach rotný Baltes.
Študenti chvália spoluprácu s príslušníkmi 91. ženijného pluku Sereď
Michal Hubinák je na praktickom vyučovaní prvýkrát. „Očakával som, sa tu niečo nové naučím, a ako sa dostať k vojsku, čo tu môžem získať. Z médií som sa dozvedel, že budeme niečo opravovať na Tatre – 815. Teší ma, že si môžem vyskúšať telesné a duševné schopnosti, svoju fyzičku.“
Jedným z troch študentov, ktorý sa praktického vyučovania zúčastnil už druhýkrát je David Tánczos, ktorý sa chcel naučiť, ako sa správať na vojenskom útvare. „Zistíme ako to prebieha u vojakov, u ženistov v Seredi. Bol som tu už minulý rok. Naučili sme sa dosť veľa. Zapáčilo sa mi to a prišla možnosť to vyskúšať znova, tak som si to prišiel vyskúšať. V budúcnosti by som chcel pracovať na vojenskom útvare, rozmýšľam nad tým, ale mám aj iné. Prioritne by som chcel robiť u vojska.“ Podobný názor má aj druhý študent Richard Krascenics. „Očakával som hocičo, čo sa môže stať v armáde, ale toto je v pohode. Na každodenný vojenský režim nie som ešte zvyknutý, ale dá sa na to zvyknúť. Som spokojný. Je to cool Strašne sa mi tu páči. Rád by som zostal aj viac týždňov. Kvôli tomu som sa rozhodol aj pripojiť do armády. Najskôr však chcem ísť na vojenskú vysokú školu. Keď sa mi náhodou vojenská vysoká škola nevydarí tak rovno do armády. Cieľ by bol ten istý, ísť do armády.“
Aj ostatným študentom sa páči na praktickom vyučovaní. „Chceli by sme pokračovať. Sme spokojní so všetkým, čo tu je. Je tu dobre. Môžeme robiť s autami ako sú tatry.“
Praktické vyučovanie na 91. ženijnom pluku si získalo priazeň zástupcov ministerstva obrany Slovenskej republiky, predstaviteľov samosprávy Trnavského kraja aj škôl Na priebeh praktického vyučovania sa prišli pozrieť hlavní štátni radcovia Ing. Lívia Pacigová a Ing. Peter Matus, z Oddelenie vzdelávania a kariérneho rozvoja MO SR, vedúca oddelenia duálneho vzdelávania a rozvoja vzdelávania Trnavského samosprávneho kraja Mgr. Dagmara Mastelová, PhD. a zástupcovia škôl riaditeľka školy Šulková a zástupca riaditeľky Ing. Martin Slahučka.
„Som rád, že žiaci postupujú podľa štátneho vzdelávacieho programu. Verím, že spolupráca bude pokračovať, a želal by som si, aby sa rozšírila o odbor dopravnej prevádzky. Žiaci by mohli vykonávať odpornú prax počas celého roka jeden deň v týždni, tak ako je to nadstavené podľa nášho štátneho vzdelávacieho programu.“ uviedol zástupca riaditeľky Ing. MartinSlahučka.
„Je to výborné a prínosné hlavne pre mladých ľudí, ktorí sa rozhodujú či vstúpiť do armády alebo nie. Je to veľmi dobrý krok o osvete. Odbor, ktorý máme na škole Oochrana osôb a majetku je šitý na duálny spôsob výučby. Spoluprácu si viem veľmi úzko predstaviť , lebo duál, má len vtedy zmysel, keď sa vykonáva na praktickom pracovisku. Bez toho si to neviem predstaviť.“ zhodnotila praktické vzdelávanie riaditeľka Šulková.
„Odborná prax sa mi veľmi páčila. Myslím si, že spolupráca študentov s profesionálnymi vojakmi Ozbrojených síl Slovenskej republiky je obojstranným prínosom. Mladí ľudia sa na jednej strane môžu od vojakov veľa naučiť a na druhej majú možnosť sa dozvedieť viac o ich práci, živote ako aj o fungovaní Ozbrojených síl. Chceme byť bližšie k verejnosti, občanom. Verím, že odborná prax bude prosperovať a rozšíri sa na väčší počet študentov. Spoluprácu budeme ďalej prehlbovať aj formou duálneho vzdelávania,“ zhodnotila hlavná štátna radkyňa Pacigová.
Tohtoročná prax sa skončila odovzdaním hodnotenia študentov zástupcovi riaditeľky školy Ing. Martinovi Slahučkovi a spoločným obedom, na ktorom si vzájomne odovzdali svoje skúsenosti z nadobudnutého týždňa. Budúci rok budú ďalšie príležitosti ako absolvovať praktické vyučovanie či duálny spôsob výučby, ktorý bude výzvou nielen pre samotných študentov.
V priestoroch bratislavského Sport Mall centra v Lamači je od 17. októbra otvorená expozícia Tutanchamon – jeho hrobka a poklady. Slávnostne ju otvorili Sisa Sklovská, Marianna Ďurianová spolu s organizátormi výstavy, ktorí spoločne prestrihli pásku.
„Výstava mapuje hrobku faraóna Tutanchamona, ktorý síce zomrel veľmi mladý, ale bol pochovaný a následne nájdený s najväčším dochovaným pokladom. Výstava obsahuje stovky exponátov, niektoré z nich sú dokonca originály,“ pozýva riaditeľ Viliam Ďuriš.
Predmety boli vyrobené v Egypte miestnymi remeselníkmi v úzkej spolupráci s egyptológmi. Tak ako za čias faraónov, aj tu bolo všetko vytvorené s dôrazom na majstrovské remeselné spracovanie. Na autenticitu presných replík dohliadal Egyptský úrad pre pamiatky, ktoré vznikali pod dohľadom medzinárodne uznávaných odborníkov v remeselníckych a umeleckých dielňach priamo v Egypte.
„Tento projekt si nekladie za cieľ nahradiť originály, ale zmysluplne ich doplniť. Výstava po prvýkrát od roku 1922, kedy bola objavená Tutanchámonova hrobka, umožňuje znovu objaviť pohrebnú výbavu v jej pôvodnom poradí a usporiadaní v jednotlivých komorách hrobky. Odhaľovanie previazanosti pohrebnej výbavy zostavenej pred tisíckami rokov patrí k najfascinujúcejším výzvam, ktoré táto výstava ponúka,“ uvádza egyptológ a bývalý generálny riaditeľ Kunsthistorického múzea vo Viedni Dr.Wlfried Seipel.
Nebolo možné vyrobiť repliku vnútornej zlatej rakvy, ktorá váži približne 110 kg, zo skutočného zlata. Medzi najzaujímavejšie exponáty nepochybne patrí nádherná Faraónova zlatá posmrtná maska, ktorá váži jedenásť kilogramov, a ktorá čakala na svoje objavenie vyše 3000 rokov. Podobne za zmienku stoja Tutanchamonove štyri skrine a sarkofág, ktoré sú hmatateľnými dôkazmi starovekých predstáv o tom, že faraón po svojej smrti odpočíval v „dome večnosti“. Boli postavené v tvare kaplniek a nachádzali sa jedna v druhej, pretože väčšie množstvo stien zaručovanalo väčšiu ochranu.
„Výstava ukazuje nielen staroveký Egypt, ale aj celý príbeh mladého faraóna Tutanchamona. Doslova na každom kroku vidíme jeho lásku k žene princeznej Anchesenamon, ktorá bola dcérou najkrajšej ženy sveta – kráľovnej Nefertiti. Tutanchamona si vzala za muža, keď mal deväť rokov a on ju doslova zbožňoval,“ vysvetľuje Květa Havelková.
Výstavu si nenechali ujsť ani známe osobnosti ako speváci Robo Opatovský, Samo Tomeček, Otto a Petra Weiter, herec Peter Batthyany, Zuzana Haasová, Babsy Jagušák.
„Odporúčam výstavu každému, je pre rodičov aj pre deti. Práve deti by mohla pritiahnuť pozornosť na dejiny a špeciálne na Egypt. Je to pútavo a zaujímavo spracované, som nadšený,“ tešil sa spevák Robo Opatovský.
„Milujem Egypt, bola som sa plaviť na Níle, navštívila Údolie kráľov a chrám kráľovnej Hatšepsut v Dér el-Bahrí. Som tak trošku Egyptológ. Pre mňa je táto výstava úplný raj. Najviac sa mi páčila Tutanchamonova maska a pekné rozloženie sarkofágu,“ chválila výstavu Babsy Jagušák.
„Viacerí ľudia mi tvrdia, že v minulom živote som žila v Egypte. Nasvedčujú tomu aj mačky, s ktorými odjakživa žijem. Ak by sa to dalo, chcela by som sa do tej doby aspoň na chvíľu vrátiť a vidieť, ako stavali pyramídy. A práve táto výstava mi Egypt priblížila, je nádherná a neskutočná. Naozaj ju odporúčam, mladým aj starším, vyzerá to fantasticky a určite vás to očarí,“ neskrývala radosť Sisa Lelkes Sklovská.
Výstavu dopĺňa nadčasová imerzná realita, ktorá návštevníkom prináša autentickejší a pohlcujúci zážitok. Vtiahne vás a prenesie v čase a priestore. Ak ste doteraz nezažili cestu v čase, tak máte možnosť ju zažiť priamo na výstave Tutanchamon. Súčasťou výstavy je audio sprievodca popisujúci dobrodružstvo objavenia Tutanchamonovej hrobky.
Prednáška pod názvom Stretnutie s umením s Veronikou Marek Markovičovou sa konala 11. októbra v kaviarni KKC Hviezda. Prednáška bola venovaná významnej osobnosti slovenského dokumentárneho filmu. Karol Skřipský bol filmárom, fotografom, antropológom a dobyvateľom prírodnej krásy.
Britská kapela Stereo MC’s bude mať v rámci svojho turné True to Life Tour koncert 5. novembra v Majestic Music Club v Bratislave. Skupina na čele s charizmatickým spevákom a skladateľom Robom Birchom vyhrala v roku 1994 dve ceny Brit Awards za najlepšiu skupinu a najlepší album. Na ňom zaznejú hity ako Connected či Step It Up.
Na Námestí Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom sa 28. septembra konali oslavy ku Dňu Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Organizovali ho predstavitelia Ozbrojených síl Slovenskej republiky v spolupráci so zástupcami mesta Brezová pod Bradlom. Ako uviedol prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini ide o výnimočný deň pre vojakov ako aj celú Slovenskú republiku.
„Tento deň je oslavou vojakov a vojačiek, ktorých životným poslaním je ochrana bezpečnosti našej vlasti, jej obyvateľov a pomoc v krízových situáciách. Práve v týchto miestach sa začal písať spoločný dejinný príbeh Slovenska a jeho ozbrojených síl. Tu sa Slováci prvý raz prihlásili o svoje práva,“ uviedol prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini.
Hlavu štátu doplnil náčelník Generálneho Štábu generál Daniel Zmeko: „Jeho organizovaním si chceme uctiť tradície, na ktorých stojí každá armáda, ale zároveň chceme posilniť vzťah medzi ozbrojenými silami a občianskou verejnosťou. Neexistuje dejinný príklad, kde by bola úspešná operácia, kampaň alebo vojna, keby ozbrojené sily nemali podporu občianskej verejnosti.“
Podobne to vidí príslušník 91. ženijného pluku Sereď nadporučík Peter Lendacký. „Deň ozbrojených síl je pekná akcia. Chodí sa sem pozrieť veľa rodín a vzájomne nás to viac spája. Treba zachovávať tradície aj do budúcna.“
Slávnostný program sa začal napochodovaním jednotiek ozbrojených síl, prinesením zástav a preletom leteckej techniky Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky, po ktorej nasledovala štátna hymna za sprievodu delostreleckých sálv vypálených delostrelcami Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Počas slávnostného nástupu prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini, štátny tajomník Ministerstva obrany Martin Vojtašovič a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky generál Daniel Zmeko sa prihovorili k príslušníkom ozbrojených síl, širokej verejnosti a ocenili viacerých vyslúžilých a slúžiacich vojakov, vojakov in memoriam a osobnosti, ktoré prispeli k šíreniu dobrého mena našich ozbrojených síl.
Služba vojaka patrí medzi najnáročnejšie povolania. „Svojou odvahou a pripravenosťou brániť našu krajinu ste už 32 rokov oporou pre všetkých našich občanov. Dnes prichádza obdobie, keď musíme opäť chrániť hodnoty, na ktorých stojí nielen Slovenská republika, ale celé demokratické spoločenstvo. Žijeme v zneistenej bezpečnostnej atmosfére, kedy hrozby presahujú hranice a menia podobu,“ poukazoval na súčasnú situáciu na východnej hranici NATO prezident Pellegrini. Upozorňoval, že situácia sa môže kedykoľvek zmeniť. „Musíme byť pripravení reagovať na aktuálne hrozby posilňovaním obranyschopnosti a modernizáciou OS. Život v mieri a relatívnom bezpečí dnes nie je samozrejmosťou, ale výsledkom Vašej neúnavnej práce a obetavosti.“ Jeho slová podporil aj štátny tajomník Vojtašovič,: „Sloboda a mier nie sú darom, ktorý sa nám odovzdáva bezpodmienečne, sú úlohou, ktorú každá generácia musí prijať, chrániť a odovzdať ďalej, tak to bolo v roku 1848, v roku 1945 a tak je to aj dnes.“ Podobne vyzýval na opatrnosť generál Zmeko. „Zachovajme si naše hodnotové nastavenia, zachovajme si náš prístup k riešeniu problémov, schopnosť adaptability, vytrvalosti, húževnatosti pri plnení úloh, schopnosť a povinnosť byť vzorom pre ostatnú občiansku verejnosť. Ľudia veľmi ťažko rozoznávajú, čo je pravda, čo je lož, majú rôzne názory, ale na jednej veci by sme sa mali zjednotiť otázka bezpečnosti tejto krajiny. Slovensko je krásna krajina, ktorá si zaslúži, aby bola bránená a chránená ako diamant, pretože v nej žijú dobrí ľudia, ktorí robia dobré veci. Cvičme, pracujme, učme sa, aby sme boli ešte raz pripravení.“
Medzi ocenenými bol aj kapitán Adam Širila z 91. ženijného pluku Sereď, ktorý si z rúk prezidenta Slovenskej republiky Petra Pellegriniho prevzal odznak náčelníka Generálneho štábu Slovenskej republiky tretieho stupňa. Túto poctu si vyslúžil za profesionálny prístup pri plnení povinností a plnení úloh v rámci likvidácie následkov slintačky a krívačky na území Slovenskej republiky. „Veľa to pre mňa znamená, lebo mám pocit, že si niekto moju prácu cení a váži a motivuje ma to k ďalšiemu zlepšovaniu mojich výsledkov,“ uviedol kapitán Širila.
Počas odovzdávania ocenení a vyznamenaní mimoriadne povýšili do hodnosti plukovník dvoch príslušníkov v aktívnej službe podplukovníka Jaroslava Jakuba a podplukovníka Mariána Pažického.
Dôležité jej pocítiť emócie, ktoré pociťovali a pocitujú generácie pred nami, ako je nesmierna vďačnosť, dojatosť, úcta ale aj hrdosť a česť bojovať za skutočné hodnoty. Vtedy má človek pocit naplnenosti a jeho život má vysokú cenu. To bolo vidieť aj v očiach žijúcich veteránov plukovníka vo výslužbe Vladimíra Strmeňa a plukovníka vo výslužbe Tvarožka, ktorí si prevzali pamatné plakty. Napriek ďalekej histórii ich spomienky sú stále živé v ich srdci.
V rámci oceňovania in memoriam veľmi zarezonoval u verejnosti príbeh v podaní náčelníka Generálneho štábu SR Daniela Zmeka. „Vynára sa mi príbeh z 27. december 2013, kedy vyslaní príslušníci ozbrojených síl plnia úlohy v prospech zabezpečenia zahranično-bezpečnostnej politiky SR v ďalekom Afganistane. Plnia služobné úlohy a prechádzajú z jedného tábora do druhého v nebezpečnom Kábule. Samovražedný útočník v aute plnom trhaviny 250 kilo, sa zamieša do bežnej premávky a odpáli sa v blízkosti ich auta. Zahynú traja ľudia jeden príslušník armády spojených štátov, jeden poddôstojník Patrik Fraštiak môj kolega spolubojovník v Iraku a mladý perspektívny dôstojník nadporučík Edmund Makovník. Ešte svoj život poriadne nezačali, neskončili všetky ich plány a ostali v ďalekom Afganistane, tak ako ostalo množstvo ľudí, ktorí sa pričinili o prosperitu, slobodu, demokraciu tejto krajiny.“
Po tomto príbehu sa konala pietna spomienka padlým, ktorú si vojaci uctili sňatím baretky a minútou ticha.
Po ukončení slávnostného nástupu sa program ako aj pozornosť presunula na Pole pod Barancom, kde prebiehali zaujímavé statické a dynamické ukážky. V rámci statických ukážok prezentovali spôsobilosti a vybavenie EOD za 91. ženijný pluk Sereď príslušníci rotný Michal Mravec a čatár Jakub Deker z 905. ženijného prápora, ktorí spolupracovali s príslušníkom 901. ženijného práporu čatárom Michalom Cholujom. „V stánku sme reprezentovali len zlomok vybavenia, ako pyrotechnický oblek EOD 9, detektor Ceia CMD 3, robot Talon 4, súprava na odstupnú manipuláciu HOOK, makety munície. Návštevníci však mali najväčší záujem o makety munície a IED spojené s výkladom o ich fungovaní a tiež ako sa správať pri ich nájdení. Najmladších najviac zaujímal pyrotechnický robot Talon 4, ktorý je celosvetovo používaný v EOD,“ konštatoval rotný Mravec.
Okrem vojenskej časti program doplnili kultúrne vystúpenia v podaní Detského folklórneho súboru Iskerka, Ivana Ožvána spolu s Vojenskou hudbou Ozbrojených síl SR , Petra Cmoríka Band. O príjemné uzavretie Dňa Ozbrojených síl sa postarala skupina Kandráčovci, ktorá navodila veľkolepú atmosféru.
Deň mnohojazyčnosti, ktorý je základom Európskeho parlamentu sa uskutočnil 26. a 27. septembra v Bruseli. Vďaka nemu môžu občania EÚ priamo sledovať prácu volených zástupcov v ktoromkoľvek z 24 úradných jazykov EÚ. Ich cieľom je osobitné podujatie zamerané na prácu tlmočníkov a prekladateľov v jedinom parlamente na svete, v ktorom sa hovorí toľkými jazykmi.
Deviaty ročník sa venuje téme Mnohojazyčnosť: v minulosti, prítomnosti a budúcnosti. Na prednáškach, seminároch a podujatiach zameraných na rýchle nadväzovanie kontaktov zistili návštevníci, čo všetko robí Európsky parlament pre mnohojazyčnosť, dozvedeli sa o neustálom vývoji práce s jazykmi a o práci prekladateľov, tlmočníkov, právnikov lingvistov, odborníkov na komunikáciu a iných viacjazyčných zamestnancov oživuje prácu Európskeho parlamentu.
Niektorí sa zúčastnili komentovanej prehliadky v rokovacej sále, kde sa poslanci Európskeho parlamentu stretávajú počas plenárnych schôdzí, aby diskutovali o právnych predpisoch a hlasovali o návrhoch zákona.